Снимка: архив Булфото

Сближаването на ГЕРБ и ДПС е един от сюжетите в политиката през изминалия месец. Мандатът на кабинета се превръща във функция на намеренията на ДПС. Такъв анализ правят наблюдателите от Института по социлогия "Иван Хаджийски" за събитията през политическия юли.

Сред авторите на анализа са проф. Петър-Емил Митев, Андрей Райчев, Кънчо Стойчев, Борис Попиванов, Първан Сименов и др.

Още по темата

Триъгълникът ГЕРБ-ДПС-РБ промени геометрията си в полза на ДПС, без ГЕРБ да губи "водещата" роля. "Десният завой" на ДПС е взет, пишат анализаторите.

Според тях ДПС не е позволил на Реформаторския блок да се утвърди като "западния" и "предпочитания" партньор на ГЕРБ в управлението. От Института смятат, че и двете формации вече застават като еднакво "западни", което свива терена на кампанията срещу ДПС.

Наблюдателите са категорични, че сега и антикорупционното законодателство, и промените в Закона за съдебната власт стават зависими от мнението на ДПС като пазител на "конституционния консенсус".

"ДПС даде на ГЕРБ важна предпоставка за дълъг мандат – невъзможност на по-малките партньори да го шантажират с предсрочни избори. Съхраняването на кабинета става функция на намеренията на ДПС. По-добра изходна позиция за преговорите за бъдещите президентски избори трудно може да бъде измислена", пишат от "Иван Хаджийски".

В анализа се казва, че опитът на лидера на ДСБ Радан Кънев да заплаши ГЕРБ с “предоговаряне на управлението” и нови избори, е бил посрещнат сдържано от ДБГ и контриран рязко от СДС.

“Ако ДСБ са прави, че ГЕРБ не иска тяхното напускане, за да не задълбочат зависимостта си от ДПС, то не по-малко вярно е, че ГЕРБ няма намерение да им позволи да диктуват дневния ред на управлението“, пишат анализаторите.

В БСП пък продължава да тече “олевяване“ - в национално-патриотичната ниша. Според Института номинацията на Михаил Мирчев за столичен кмет е симптом за това. Въпрос на време обаче е да се разбере дали това ще изолира или не БСП. Това се случва в ситуация, в която АБВ чака пълната маргинализация на столетницата.

Според анализаторите партиите ще използват местните избори, за да се захванат с недовършените реформаторски сюжети.

"Твърденията, че след местния вот е все по-възможна реконструкция на кабинета, усилват нервността на отделните играчи и превръщат залога на изборите от местен – в национален", пишат от Институт "Иван Хаджийски".
 
От там припомнят и че трите водещи реформи са се раздвоили в последния месец и се е наложила намесата на Бойко Борисов.

"Така той реализира съществен двоен успех - укрепи ролята си на обединител и се представи като истинския мотор на реформите", смятат наблюдателите. Те напомнят и бламирането на президента и анализират, че не е ясно дали той е получил нещо в обещание или утешение. "Мая Манолова пък очевидно получи нещо", допълват те.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase