Снимка: БТА

Очаквано лидерът на ДПС Лютви Местан изрази резерви към два от въпросите в референдума, иницииран от президента Росен Плевнелиев, чиято съдба депутатите решават днес.

Предложението на държавния глава е за допитване с въпроси за мажоритарен избор на част от народните представители, за задължителен вот на изборите и националните референдуми, както и за въвеждане на електронно гласуване.

Още по темата

Според Местан най- силни са очакванията за мажоритарния вот, но те са ирационални и продукт на упоритите внушения, че чрез „мажоритарния избор ще предложим магическо решение на всички проблеми“, а всъщност няма да подобри политическата система в страната.

Мажоритарната система може да доведе до изкривяване и има риск първата политическа сила, която и да е тя, да има пълно мнозинство в парламента, което реално да не е зададено от резултатите на вота, предупреди той.

Лидерът на ДПС се мотивира и с факта, че световната практика сочи, че тезата, че с мажоритарен вот ще има по-добра политическа система, е илюзорна, защото всъщност той е изключение.

В ЕС дори властва пропорционалната система, която се прилага в 85 на сто от страните, а само в две страни – Англия и Франция, има мажоритарен избор в класически вид.

„В Германия е персонифицирана порпорционална изборна система“, посочи Местан и призова въпросът в референдума да е поставен така: „Подкрепяте ли всичките 240 народни представители да се избират мажоритарно?“, което би означава повторение на германската система.

Друг вариант на въпроса би могъл да е: „Съгласни ли сте да се въведе смесена пропорционално - мажоритарна система, която обаче в крайна сметка да отчете получения процент гласове на изборите.

„Иначе ДПС няма да е съучастник с поднасянето на мнозинства на първата политическа сила, днес това е ГЕРБ, утре може да е друга“, отсече Местан.

Той ракритикува и следващия въпрос в допитването - за задължителното гласуване, защото според него то няма да върне доверието на хората в политиците.

„Легитимността е наистина проблем, но как да накараме хората да ни вярват. Според мен това ще стане чрез реформирането на партиите, не можем да прехвърлим отговорността на избирателите“, коментира той и настоя, чезадължителният вот ще доведе до задълбочаване на пороците на политическата система.

В крайна сметка се оказа, че ДПС е само „за“ електронното гласуване, но преди това трябвало да се гарантира правото на вот, което сега е ограничено заради изискването за уседналост.

„Електронното гласуване е това на бъдещето, нямаме съображения против, а ако имаме - те са във връзка с това дали България е технически готова за това“, каза Местан.

Той обаче настоя, че трябва да се гарантира свободата на вота, защото електронното гласуване не ограничава контролирането на вота.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase