Депутатите пуснаха окончателно Споразумението между правителствата на България и САЩ за подобрено спазване на данъчното законодателство и въвеждането в действие на FATCA.

Със споразумението България и САЩ се договарят за задължения за събиране и обмен на информация по отношение на американски сметки, за които се предоставя информация, приложение на FATCA към българските финансови институции, сътрудничество при спазване на законодателството и принудителното изпълнение, взаимен ангажимент за продължаване на действията за насърчаване на ефективния обмен на информация и прозрачността и др.

Според управляващите положителен ефект от споразумението ще е подобряване на състоянието на българските финансови институции, тъй като те няма да плащат 30% данък за доходи и плащания с източник САЩ, няма да влизат в преки преговори с американските данъчни власти, еднакво ще бъдат третирани по отношение на разкриване на банкова тайна и лични данни, ще имат определени предимства.

Този нов за държавата ни тип на автоматичен обмен на финансова информация вече е наложен като световен стандарт сред страните членки на ЕС, пише още в доклада.

От БСП обаче се обявиха категорично против споразумението и настояха парламентът да него ратифицира.

Румен Гечев беше категоричен, че документът е едностранен, защото САЩ ще имат достъп до българските данни, но нашите власти няма да имат реципрочния достъп до американските данни за банкови сметки на българи, които са придобили пари от престъпна дейност.

"Ще станем съучастници на всички онези, които си крият парите в САЩ. Американската страна няма да има ангажимента да ни уведоми кои и колко са хората, които са си скрили парите там", настоя социалистът Таско Ерменков.

Според съпартиецът му Георги Търновалийски САЩ ще спечели 800 милиона долара допълнително от това споразумение, а за нас ефектът ще е отрицателен и ще има допълнителни разходи за администрацията.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase