Снимка: МС

До 15 юли ще има достатъчно добра магистрала до Пловдив, обеща премиерът Бойко Борисов при посещението си в Рим, който обясни, че всички места, които имат необходимост да бъдат ремонтирани – ще бъдат.

"Аз всеки петък тръпна да видя какви са опашките, защото асфалта не се яде, ама виждате какво се случва всеки петък", подчерта Бойко Борисов.

На въпрос дали е провеждал разговори с министъра на отбраната, във връзка с това, че се руши 30 км стена между България и Турция министър-председателят каза, че това не е работа на министър Ненчев. "Ще ремонтираме това, което се руши, въпреки че тези неща са много", заяви премиерът.

Премиерът обеща още 20 млн. лв. за ремонт на храм паметника "Св. Александър Невски". По думите му основата на храма е много тежко компрометирана. "Това са огромни пари, които ще дойдат само от бюджета на държавата", каза министър-председателят.

"Този месец ни е готов и музеят, така както придоби гражданство Лувърът. Трябва да ви кажа, че имаме два пъти повече картини, отколкото си мислихме, че ще можем да го запълним. Излизат шедьоври и всичко това ще бъде изложено, за да го виждат хората. Строейки инфраструктура излиза и много археология, което също са допълнителни средства за културата, за нашето самосъзнание. Който отиде на Перперикон никога няма да го забрави, който отиде на Плиска – никога няма да я забрави", добави министър-председателят.

Борисов обеща също, че държавата ще направи необходимото, за да върне частица от мощите на Свети Кирил в София.

Премиерът поздрави и всички българи по повод 24 май – Деня на българската просвета и славянска писменост, чрез профила си в социалната мрежа Facebook.

"Благодарение на Светите братя старобългарският се превръща в третия класически език на Средновековието след латинския и гръцкия. Затова Великоморавската мисия на Кирил и Методий е дело, което е заслужило признателността и уважението не само на славянските народи, но и на света. И това ще бъде така, докато човечеството влага истинско съдържание в думите напредък, култура и човечност", написа Борисов.

Премиерът подчертава, че днешният празник е уникален, тъй като другите народи по света нямат такъв – това е тържество и прослава на писмеността, просветата и културата, символ на духовното извисяване и на стремежа към усъвършенстване. Според Борисов честването на деня на Светите братя Кирил и Методий е един от най-ярките изрази на националната идентичност и на българското самосъзнание.

Борисов призова още съвместни усилия на българския народ да бъдат винаги насочени към запазване и развитие на българската култура, самосъзнание и национална идентичност. “Обръщам се към всички българи – нека да продължаваме да стимулираме интереса на нашите деца към училището и знанието, само така можем да допринесем за формирането на техния мироглед, идентичност, ценностна система и социална принадлежност. Нашите деца са нашето бъдеще. Ние носим отговорност към тях и трябва да направим всичко по силите си, за да живеят в една все по-добра България и да се гордеят с това, че са българи" допълни премиерът.

Премиерът Бойко Борисов подкрепи идеята на Св. Синод частица от мощите на Св. Кирил да бъдат върнати в България.

"По принцип подкрепям всичко на Св. Синод, защото съм дълбоко вярващ и щом предлага Св. Синод и дори 20-те милиона за Александър Невски в друг случай щяха да ми се видят много, но само съм казал да ги намерят – 10 тази година, догодина ще ни трябват другите десет, така че ще ги има. Каквото зависи от нас ще го направим", категоричен бе премиерът Борисов.

И днес продължават най-големите извън България чествания на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост в Италия и Ватикана с участието на министър-председателя Бойко Борисов, който се намира тук на официално двудневно посещение.

В събота българският премиер бе приет на аудиенция от папа Франциск в Апостолическия дворец във Ватикана.

В неделния предобед Бойко Борисов присъства на молебен в църквата "Свети Павел в Регола", предоставена от Римската католическа епархия на българската православна общност за извършване на православно богослужение. Храмът е разположен в центъра на Рим върху мястото, където през 1-и век се е намирало жилището, в което Свети апостол Павел е прекарал две години под домашен арест. Пълното му наименование съдържа и името на градския район Регола, в който е издигнат още през 4-и век по волята на папа Силвестър. В сегашния си вид църквата и изцяло построена в края на 17-и век.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase