Снимка: Dnes.bg

Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) вече ще има право да инвестира освен в депозити в Българската народна банка и ДЦК, и в ценни книжа, издадени от държави членки на ЕС. Това е записано в Законопроекта за гарантиране на влоговете в банките, който беше приет от парламентарната комисия по европейските въпроси след кратък дебат.

С новия закон се транспонира евродиректива, която трябва да бъде пренесена спешно в българското законодателство поради стартирала процедура за нарушение срещу България.

Средствата на Фонда ще се инвестират нискорисково и диверсифицирано, обясниха експерти от финансовото министерство.

Депутатът от Патриотичния фронт Слави Бинев притеснение заради разширяването на обхвата на инструментите, в които фондът има право да инвестира.

„Това не е инвестиционен фонд. Гаранционните фондове трябва да са консервативни, ако започнат спекулации, това може да събори финансовата система“, каза той и препоръча да не се инвестира в нов вид инструменти.
Експерт от МФ разясни, че евродирективата изисква да се диверсифицират инструментите. Когато има концентрация в ДЦК, може да се получи дисбаланс на местния пазар, когато голямо количество от тях трябва да се пласират, обясни експертът.

От ФГВБ посочиха, че няма риск и ще се инвестира в ценни книжа, издадени от държави членки на ЕС, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), с което рисковете се диверсифицират.

В законопроекта се запазва таванът за гарантирани влогове - 196 хил. лв., като се прави изключение при някои събития –  продажба на имоти за жилищни нужди, развод, пенсиониране и др. В тези случаи гарантираната сума е 250 хил. лв., но при ограничен срок от 3 месеца.

С приемането на закона депозитите ще се изплащат в срок от 7 работни дни, след като са станали неналични.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase