Снимка, архив Булфото

Заместник-главния прокурор Борислав Сарафов заяви, че докладът на ЕК е положителен за Прокуратурата и това не го изненадва. Пред БНТ той обясни, че институцията е похвалена не само заради идеята за децентрализация, а и заради видимия напредък по дела за корупция, особено сред представителите на местната власт, макар като цяло да се забелязва липсата на присъди по тях.

Още по темата

За мен и колегите ми е “страшна тайна какво върши БОРКОР”, отбеляза той по повод искането в евродоклада за създаването на орган, който да координира институциите в борбата с корупцията.

Там се извършва някаква аналитична дейност, но докладите им нямат стойност. „Не е ясно нито какво прави този орган, нито какви са резултатите от дейността му”, допълни Сарафов.

Според него е необходима реална, действена борба срещу корупцията, срещу организирана престъпност, а не само декларации и анализи.

Той е убеден, че държавата винаги е по-силна от организираната престъпност.

Много дела се започнати срещу знакови фигури от престъпния свят, много от тях са осъдени на първа или втора инстанция, други се укриха като братя Галеви и Брендо, коментира Сарафов и призна, че “невъзможността да се изпълнят присъдите е проблем за Прокуратурата и цялата страна”.

Заради това Сарафов посочи нуждата от ново законодателство. Според него електронната гривна за хора с присъда изглежда добро решение и трябва да се въведе.

Той обясни, че премиерът Борисов е дал много полезни съвети на разследващите и "спомогна за решаването на някои от случаите в последно време.

Сарафов коментира и случая КТБ като предположи, че сръбските власти едва ли ще върнат Цветан Василев у нас. Той се мотивира с факта, че са изминалите няколко месеца в очакване и забавяне на екстрадицията.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase