Снимка: Reuters

България ще разработва „план за енергийно бъдеще“ съвместно със САЩ, стана ясно на съвместна пресконференция на държавния секретар на САЩ Джон Кери и премиера Бойко Борисов в Министерския съвет.

Още по темата
Неколкократно Кери подчерта, че Америка е ангажирана да помогне на България да вземе „правилните решения“, включително в областта на енергетиката.

„САЩ сме до България както в рамките на НАТО, така и като цяло да подкрепяме България при вземането на важни решения. Надяваме се да се постигне стабилен и проспериращ регион, което е добре за всички“, посочи той.

Кери съобщи, че САЩ ще изпратят енергиен експерт у нас, който да работи с Министерството на енергетиката по плана за това какво трябва да бъде енергийното бъдеще на страната ни. По думите му разговорите днес са били свързани и с енергийната диверсификация, и това не е насочено към която и да е държава. Държавният секретар на САЩ подчерта, че никоя страна не трябва да бъде напълно зависима от друга за енергийните доставки.

Индиректно премиерът Бойко Борисов отговори на опасенията от последните дни, че Кери е у нас, „за да пусне шистовия газ“, с думите, че позицията на страната ни по въпроса е непроменена. „Има мораториум върху проучванията за шистов газ, до момента, до който се изнамери технология, която 100% да гарантира чистотата на екологията, тъй като тези находища, за които се говори, са в най-плодородната част на България“, напомни той и допълни, че тази позиция е известна на партньорите ни. 

На брифинга стана ясно и че не е забравен проектът за нов ядрен реактор в АЕЦ „Козлодуй“, който да бъде построен от американската „Уестингхаус“. Както е известно, в последните дни на кабинета "Орешарски" беше подписано акционерно споразумение с обяснението, че за да влезе в сила, документът трябва да бъде окончателно одобрен от следващото правителство. До този момент обаче развитие по въпроса няма. 

Днес премиерът Бойко Борисов заяви, че има работна група и е поискал „Уестингхаус“ да бъде инвеститор в проекта, като с помощта на американската Ексим банк да бъде намерена финансово-икономическа схема, която „да не ни задължава да минаваме дефицита или да се дава гаранция за сметка на дълга“. 

Джон Кери пък подчерта, че България заслужава по-добри цени, по-добра енергийна сигурност, особено като се има предвид фактът, че проектът за газопровод „Южен поток“ няма да се осъществи. Той увери, че съвместно с ЕК се полагат специфични усилия, за да се насърчи ускоряването на строежа на интерконекторната газова връзка с Гърция. 

Според Кери ключ към привличането на инвестиции у нас е да имаме открито и прозрачно управление, реформа на съдебната система, да се преборим с корупцията.

„Колкото по-бързо се проведат реформите и се създаде подходящ климат, толкова по-скоро ще постъпят инвестиции. Радваме се, че ще можем да работим рамо до рамо, за да постигнем тези цели“, каза той.

Държавният секретар на САЩ коментира и редица международни теми. Той увери, че САЩ  работят много усилено за деескалиране на напрежението в Украйна.

„Надяваме се, че разговорите, които се провеждат, ще доведат до резултат и че ще могат да доведат до спазване на Минското споразумение и че Русия постепенно ще се отдалечи от идеите за отмъщение“, посочи той. 

Кери е у нас на кратко посещение на път за Франция, където ще отиде, за да покаже солидарност след терористичните атаки. „Ще отида във Франция, за да покажа обичта на американците към хората на Франция. Искаме да покажем, че сме добри приятели на Франция, че отношенията ни са много близки“, подчерта той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase