Снимка: БТА

Премиерът Бойко Борисов коментира, че се надява прокуратурата да си свърши работата по случая с КТБ, както и следващата седмица парламентът да избере нов подуправител на БНБ.

Още по темата
Изборът се налага, след като съдът отстрани от този пост Цветан Гунев, който е обвиняем от 16 юни миналата година за бездействие по служба - за това, че не е приложил надзорни мерки спрямо КТБ за нарушения и нередности в дейността й. Той беше отстранен с мотива, че ако остане на работа, може да окаже натиск върху свидетелите по делото срещу него. 

Най-важният сектор е банковият надзор, за който отговаряше Гунев, а от месеци той не е на работа, изтъкна Борисов.

Премиерът припомни, че над 3,3 млрд. лв. са изплатени на вложителите на КТБ, а цесиите вече са забранени. Проведени са две съвещания с прокурори, с МВР и ДАНС, за да се разкрият всички средства, изнесени в чужбина, и да може държавата отново да си ги прибере.

Борисов изрази надежда държавата да си възстанови поне 1 млрд. лв. Разчитам много на прокуратурата, като господар на тези производства и дела, които в момента се водят, коментира Борисов. По думите му отлагането им с по месец-два ни отвеждат далеч от извършеното престъпление. 

"Най-добронамерено моля, чисто административно, съдебната система по-бързо да насрочва делата, а да отсъжда както сметне за добре", посочи още Борисов.

Премиерът обяви също, че тази вечер чака разговор след посещението на еврокомисаря по енергетиката Марош Шефчович в Москва, който води разговорите за „Южен поток“.

Той призна, че не знае каква е позицията на руската страна и че досега няма писмена заявка, че проектът е спрян.

По думите му Шефчович ще го уведоми за становището на Русия за „Южен поток“.

„Много по-добре би било „Южен поток“ да мине през България и да спре на един голям хъб, който да оперира от фирми на ЕК, и в него да се събира българският газ и този от Румъния. Отделно, ако един ден азерският газ бъде пуснат да мине през Турция, може да стигне и до тук. Темата на хъба е сложена на масата на ЕК и ще се работи активно“, обясни той.

В същото време Борисов обяви, че няма да отпадне мораториумът за добив на шистов газ, докато не бъдем убедени като общество, че има нова технология, която е безопасна за околната среда.

Бойко Борисов призова депутатите да напишат спешно закон, с който да възложат на правителството да строи продължение на защитното съоръжение на границата, защото в противен случай ще трябва да се чакат срокове, предвидени за различните процедури, като обществените поръчки, свързани със строителството.

„Съберете се, напишете, това е кратък текст половин страничка, еди-колко си километра, еди-колко си пари, ще намерим държавна фирма да строи. Ако решите, може още другата седмица да започнем да действаме“, призова той народните представители.

Премиерът прогнозира, че няма много време, защото с покачването на температурите, миграционният натиск ще се засили.

По думите на Борисов изградената вече ограда на границата с Турция показва, че намалява седем пъти бежанците, които минават нелегално.

„Границата се пази надежно, нашите жандармеристи, полицаи работят при много тежки условия, но те са в условия на война, на бойни действия, на тежки климатични условия, и стоят и пазят, така както истинските граничари пазят“, обясни той.

Според него армията ще помогне с логистика и водачи, които са обучени за мисии.

След като по-рано днес лидерът на „Атака“ Волен Сидеров обвини управляващите, че искат да закрият партийната телевизия телевизия "Алфа", премиерът увери, че няма такова нещо.

„И в най-тежките си конфликти които съм имал, не съм дал нюанс някакъв да се закрива телевизия, вестник. Навсякъде има плакати на телевизия Алфа и явно си има своя зрителски интерес, това е демокрацията, свободата на словото, ако искаш да кажеш нещо, има къде да го кажеш винаги. Мина времето, когато имаше една телевизия и едно радио, и всички вечер ходеха на „Свободна Европа“ да чуят какво говорят“, коментира Борисов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase