Шефът на КФН Стоян Мавродиев. Снимка: Булфото, архив

Комисията за финансов надзор (КФН) счита за изключително вредни множеството твърдения и изказвания в публичното пространство, направени от различни представители на политически партии, на синдикати, на работодателски организации и народни представители, че средствата на осигурените лица в пенсионните фондове са „изчезнали”, са „присвоени” или „загубени” и други подобни манипулативни внушения. Подобен тип говорене не само е безотговорно и невярно, но е и вредно, и опасно за финансовата стабилност у нас, изтъква регулаторът в съобщение до медиите.

Още по темата
От КФН заявяват, че всяка законодателна промяна в една или друга посока следва да се извършва след широка обществена дискусия с всички заинтересовани страни и при отчитане на всички интереси.

Припомняме, че депутатите от бюджетната комисия в парламента приеха предложението вноските за универсален фонд за родените след 31 декември 1959 г. да се правят по избор или към Националния осигурителен институт (НОИ), или към частен пенсионен фонд. Предвижда се също, ако излизащите на пазара на труда до една година не направят избор на пенсионен фонд, в който да отиват вноските им по втория стълб на пенсионното осигуряване, то автоматично вноските им да бъдат прехвърлени към НОИ. И в двата случая изборът ще се прави еднократно.

Един от аргументите за промяната, е че пенсионните фондове не информират достатъчно добре своите клиенти относно инвестициите си, доходността и като цяло - как управляват средствата.

Цялата информация за дейността на КФН и поднадзорните й лица в областта на допълнителното пенсионно осигуряване, която законът изисква да бъде публична, се оповестява на интернет страницата на Комисията, както и във водените от нея регистри.

КФН ежедневно публикува информация за стойността на един дял на всеки пенсионен фонд за предходния работен ден. Регулярно се предоставят статистически данни за пенсионноосигурителните дружества и пенсионните фондове – управлявани активи, осигурени лица, структура на инвестиционните портфейли и т.н.
На тримесечие се определя и оповестява минималната доходност, която трябва да бъде постигната от задължителните пенсионни фондове, предоставят се данни за доходността на всички пенсионни фондове за предходния 24-месечен период и други.

При осъществяване на дейността си по отношение надзор над пенсионноосигурителните дружества (ПОД) и пенсионните фондове КФН изпълнява стриктно законовите изисквания и гарантира, че до момента средствата на пенсионните фондове се инвестират единствено и само в позволените от Кодекса за социално осигуряване (КСО) финансови инструменти при строго спазване на ограниченията за всеки един финансов инструмент, което предопределя стабилността на пенсионните фондове в дългосрочен план, изтъкват от институцията.

При упражняване на своите правомощия КФН се ръководи изцяло от действащите закони, приети от Народното събрание, и подзаконовите нормативни актове. Комисията припомня, че е независим надзорен и регулаторен орган, еднакво отдалечен както от бизнеса, така и от изпълнителната власт.

Водещ принцип в ежедневната работа на КФН, като стълб на финансовата стабилност в България, е да работи за защитата на интересите на потребителите, инвеститорите и осигурените лица и да съблюдава за спазване на законите в областта на небанковия финансов сектор.

КФН не разполага със законодателна инициатива, но независимо от това изготвя, в диалог с всички заинтересовани страни, проекти за извършването на необходимите изменения на законово ниво. Регулаторът постоянно и стриктно осъществява надзор над дейността на пенсионноосигурителните дружества и управляваните от тях фондове с цел защита на интересите на осигурените лица.

Още по темата четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase