Томислав Дончев. Снимка: Bulgaria On Air

Голямата борба е България да загуби колкото може по-малко евросредства от оперативните програми. Това заяви вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев в предаването „Брюксел 1” на телевизия Bulgaria On Air.

Дончев каза това във връзка с усвояването на еврофондовете от изтичащия програмен период – 2007- 2013 г.

Вицепремиерът отказа да посочи сума, която страната ни би могла да загуби. „Назовавайки сума, това ще е знак за всички, че съм се примирил да изгубим точно толкова пари, което никога няма да направя“, заяви Дончев.

По повод споменавани размери на евентуални загуби от 100-200 милиона лева Дончев посочи, че „това са изключително оптимистични интерпретации“. Той заяви, че сумата е в пъти по-голяма.

„Анализът показва огромен риск от загуба на средства, огромен като обем. И до края на годината ще бъде направено всичко възможно и всичко невъзможно, за да бъде този размер намален. С болка трябва да призная, че няма как загубата да се избегне изобщо. Сумата е толкова голяма, че каквито и усилия да бъдат положени, няма как рискът да бъде съвсем нулев”, коментира Дончев.

Голямата цел по думите на Дончев е изпълнението на новия програмен период да може да започне колкото може по-рано през следващата година. Ако не бъдат предприети спешни мерки, и 2015 г. може да бъде загубена, както и настоящата 2014 година, която ще е нулева за България по отношение на усвояването на европейските фондове, посочи вицепремиерът.

До момента в Брюксел България е изпратила за одобрение ОП „Човешки ресурси“, ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“, ОП „Регионално развитие“, която вече ще се казва „Региони в растеж“, и ОП „Иновации и конкурентспособност“.

Изпратената оперативна програма „Човешки ресурси“ може да бъде одобрена до края на годината, дори още до края на месеца, стана ясно от разговора с Дончев.

„До края на ноември имаме амбиция да изпратим окончателен вариант на „Околна среда“, „Наука и образование за интелигентен растеж“ и „Добро управление“, заяви Дончев.

Той припомни, че онези програми, които не са пратени за одобрение до края на ноември, подлежат на одобрение едва в средата на следващата година заради планирането на бюджетните ангажименти. Именно затова и премиерът Бойко Борисов е обявил мобилизацията на министрите, поясни Дончев. „В противен случай имаше риска плащанията през 2015 г. да започнат в края на годината,“ каза той.

Дончев посочи, че добрият сценарий за следващия програмен период предвижда към март месец догодина „да имаме одобрени три оперативни програми”.

Ако този добър сценарий не се изпълни, правителството има резервен вариант, стана ясно от думите на Дончев.

Вицепремиерът сподели, че се работи с финансовото министерство и с други министерства по сценарий за стартиране на авансово плащане със средства от бюджета по програми от най-спешна нужда, дори преди да е одобрена съответната оперативна програма. Той посочи, че това се прави, „разбира се, при един много детайлен анализ, това да бъде схема, която е ниско рискова”. По този начин по думите на Дончев парите по европейските програми ще бъдат задвижени по-бързо.

Целта е дори преди да бъде одобрена програмата, да бъде обявена конкретна схема, „ за да могат да кандидатстват бенефициентите, да се одобрят проекти, да се сключат договори, дори да се наредят аванси и да започне изпълнението, като в рамките на целия този процес, който кумулативно отнема месеци, се надяваме да бъде одобрена оперативната програма и извършените разходи през второто полугодие да бъдат възстановени от Брюксел. Едно авансово упражнение, което ще ни позволи парите да се движат по-рано”, коментира Дончев.

Амбицията ни е отблокирането на средствата по Оперативна програма „Регионално развитие” да се случи до края на 2014 г., коментира още Томислав Дончев. По думите му обаче по-реалистичният сценарий за изпълнението на заложената цел е януари 2015 година предвид стъпките, които „трябва да се предприемат”. Той подчерта, че шансовете за отблокиране са 100%-„въпросът е кога това ще се случи”.

Томислав Дончев се обяви за изцяло нов закон за обществените поръчки. Според него са необходими по-прости и лесни за следване правила за обществените поръчки.

 

 

Вижте още от интервюто на bgonair.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase