Снимка: архив, Reuters

Депутати от ГЕРБ, РБ и ПФ внесоха промени в Закона за банковата несъстоятелност, които касаят т. нар. прихващания, съобщи шефът на временната бюджета комисия в парламента Менда Стоянова от ГЕРБ. Ако те бъдат одобрени, прихващания за около 800 млн. лева в КТБ могат да бъдат отменени. Това обаче може да стане след обявяването на банката в несъстоятелност от съда. С измененията се дава право на синдика да не признае извършени прихващания, направени след обявяването на КТБ в неплатежоспособност.

Още по темата
Според Менда Стоянова целта на промените е да защитят обществения интерес, публичните средства, които ще се инвестират в КТБ, както и всички вложители.

„Зачестиха случаите, при които някои вложители се опитват да заобиколят закона и да извлекат полза за себе си", посочи Менда Стоянова. Искаме да затворим тази възможност и текстовете, които ще изработим, ще свършат тази работа“, допълни тя.

Стоянова призна, че според нея и в момента в КТБ се извършват цесии с цел прихващания. Тя цитира данни отпреди две седмици, според които квесторите на КТБ са получили уведомление за 1,7 млрд.лв. цесии, от тях 800 милиона имат заявка за извършване на прихващания.

"Обикновено това се извършва от негарантирани вложители, които имат влогове над 196 000 лева, които са гарантирани, и които се продават обикновено на фирми, които пък от своя страна имат кредити в КТБ с цел след това да бъде извършено прихващане. Това означава, че въпросните кредитополучатели няма да погасят реално с пари кредитите си. Техните пари няма да влязат в масата на състоятелността и по този начин ще се ощети както Фондът за гарантиране на влоговете, така и останалите негарантирани вложители", разясни Стоянова.

Колегата й Данаил Кирилов добави, че с промените се дава още едно основание, което визира съгласуване на времето и дава бъдещо право на синдика да не признава извършени прихващания, ако те нарушават разпределението на масата на несъстоятелността до размера на това, което би се паднало на всеки един вложител.

Промените в закона не могат да важат със задна дата, но Кирилов припомни, че към момента съдът все още не се е произнесъл по искането на БНБ за несъстоятелност на КТБ.

„С промените ще подпомогнем за в бъдеще синдикa, за да има еднозначност при подредбата на кредиторите“, добави Кирилов.

По думите му, в случай че съдът обяви КТБ в несъстоятелност, той трябва да определи началната дата на неплатежоспособността.

„Важно е съдът каква дата ще определи като начална за неплатежноспособността на КТБ и по общия закон всички сделки от тази дата до назначаването на синдика и осребряването на имуществото са относително недействителни“, добави той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase