Срещата на президента с евродепутати. Снимка БТА

Президентът Росен Плевнелиев очаква от политическите партии консенсус за датата за изборите, стана ясно по време на срещата му с българските евродепутати, които ще представляват страната ни в ЕП.

Срещата се състоя по инициатива на президента и е първата по рода си, като на нея са присъствали 14 от общо 17-те български представители в ЕП, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Държавният глава иска от лидерите да проведат разговори и да постигнат консенсус по предложение за дата за предсрочни парламентарни избори.

Евродепутатът и лидерът на ББЦ Николай Бареков коментира след срещата, че президентът е заявил, че консултациите за провеждането на предсрочните избори ще започнат, когато Орешарски подаде оставка. По думите му Плевнелиев е споменал като дата за вота края на септември, началото на октомври.

Темата за спирането на проекта "Южен поток“ почти не е била коментирана по време на разговорите, съобщиха евродепутатите Илияна Йотова от БСП и Томислав Дончев от ГЕРБ. Според Йотова това, което са чули от президента днес, съвпадало с тяхната позиция за проекта - той  да се направи, стига да бъде по европейските правила.

На срещата Плевнелиев и евродепутатите са обсъдили процедурата за избор на европейски комисар от България.

Държавният глава счита, че страната ни не трябва да изчаква последния възможен момент, а да бъде активна в определянето и защитата на кандидатурата за нов член на ЕК от България.

Евродепутатът от ГЕРБ Томислав Дончев  обясни, че при обсъждането на бъдещия еврокомисар от страната ни не са били коментирани имена. По отношение на процедурата за избор президентът е бил категоричен, че държи на ясна и прозрачна процедура, която трябва да бъде предложена от политическите партии и правителството.

Присъстващите са се обединили около 16 водещи за България направления, по които е необходимо както вътрешнополитическо съгласие, така и единодействие на българските членове на ЕП от всички политически семейства.

По време на срещата президентът е посочил като ключови приоритети преодоляването на трудностите при усвояването на средствата от оперативните програми в последните месеци от настоящия програмен период 2007-2013 г., подготовката на качествени проекти по европейските инструменти от следващия период до 2020 г., работата по приетата с консенсус дългосрочна Програма за развитие „България‘2020“, защитата на правата на българските граждани.

Евродепутатите ще отстояват активната българска позиция по отношение на политиката на разширяване на ЕС,  на съседство и политиките спрямо страните от Източното партньорство на ЕС, стана ясно по време на срещата.

Политиките на ЕС в областта на миграцията и убежището остават приоритетно направление за страната ни като външна граница на ЕС и в контекста на миграционния натиск върху южните страни от ЕС.

Евродепутатите са били единодушни в позицията си по присъединяването на България към Шенген и по продължаващото действие на Механизма за сътрудничество и оценка с ЕК.

Президентът и евродепутатите са споделили мнението, че е време присъединяването на страната ни към преходния валутен механизъм ERM II и последващо членство в еврозоната да бъде изведено като национален приоритет.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase