Маргарита Попова. Снимка: БТА

Да не се допуска тяснопартиен разговор по време на кампанията за изборите за евродепутати, призова вицепрезидентът Маргарита Попова, която участва в кръгла маса, посветена на проблемите и решенията за националната идентичност и патриотичното възпитание.

По думите й раздробеността на партийно-политическата система е предпоставка именно за фокусиране върху партийни проблеми в рамките на кампанията.

Попова заяви, че няма война между Президентството и Народното събрание заради наскоро върнатите закони. Вицепрезидентът призова да бъдат по-прецизно формулирани аргументите, с които държавният глава налага вето върху закони.

Попове апелира и за „непосредствено“ отношение между президентската институция и парламента, за повече разговори и предварителни обсъждания.

Вицепрезидентът заяви, че се срамува от скандала с „кражбата“ на лични данни. „Ситуацията с ЕГН-та, с документацията, с тази обърканост, която точно сега преди европейските избори ще занимава цялото ни общество, освен че ме натъжава, аз мъничко се и срамувам“, каза тя.

Попова предупреди за опасността от появата на „спасители“ и „самозвани лидери“ при липса на достатъчно устойчиви основи на национална идентичност.

Тя подчерта, че държавността изисква ежедневни усилия и е споделена грижа и отговорност на гражданите, политиците и държавниците. „Освен структури и лидери, които трябва да носят отговорност, държавността представлява и нещо, което през последните години забравихме - сътрудничество и взаимен контрол между институциите“, каза още тя.

Вицепрезидентът отново очерта дефицита на лидерство и на доверие към институциите като изтъкна, че един от начините да бъде преодолян, е патриотичното възпитание на младите българи.

„Бъдещето е на многополюсния свят, затова е важно днес да посочваме тези проблеми. Трябва да мислим повече за нацията и за децата си, отколкото за политическо противопоставяне и за изпълнението на лични цели“, апелира Маргарита Попова.  

Пред участниците във форума вицепрезидентът изрази притеснение, че седем години след членството на България в ЕС понятия като "добро" и "справедливо" изглеждат "все по-безплътни“. По думите й някои от политиките на Съюза създават негативни прецеденти за страни като България.

Такива са отлаганото присъединяване на страната ни към Шенгенското пространство без граничен контрол, Икономическият и валутен съюз и въпросите на миграцията. „Това са три възлови въпроса, около които се изграждат „концентрични кръгове“ в ЕС. Европейската идея обаче е нещо друго - солидарност и хуманизъм, а не изграждане на "концентрични кръгове", заяви Маргарита Попова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase