Снимка: архив Reuters

Заради обществени поръчки, при които са установени нарушения, Европейската комисия има забележки към разплащането на 396,1 млн. евро по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2007 – 2013 г., стана ясно на пресконференция в агроминистерството.

Търговете са организирани както от общини с проекти по програмата, така и от фирми.

Експертите от Брюксел са критикували още авансовите плащания към общини с проекти, защото платените средства са били повече от сумите след проведени търгове.

Критики към България са отправени и заради проекти за развитие на туризма по селската програма, защото 180 кандидати са поискали да купуват луксозни яхти и джипове с европейските пари. Тези проекти са спрени, заяви зам.-министър Явор Гечев.

Първоначално агроминистерството е предложило по тези проекти да се отпускат само 47 хил. лева за превозно средство. Според експертите от ЕК обаче тези финансови средства няма да допринесат за реалното развитие на селските райони. Затова фонд „Земеделие“ ще откаже всички тези проекти, а на тяхно място ще бъдат класирани предложения без искания за превозни средства. На пресконференцията стана ясно, че вече са разплатени 60 стари проекта със заявени автомобили и яхти, но Гечев не посочи за какви суми става въпрос.

На този етап никой не може да каже, че ще има загуба на средства за селските райони, заяви Гечев. Той уточни, че разплатените вече от бюджета и впоследствие от Брюксел пари са обект на счетоводно уравняване на сметките.

Експерти от министерството разясниха, че забележките от Брюксел се основават на доклад на Deloitte за управлението на средствата за периода 15.10.2012 г. – 15.10.2013 г. В резултат на забележките България има два месеца за отговор по направените констатации в доклада. Подобни запитвания са отправени от Комисията и към Румъния, Белгия, Дания, Испания и Гърция.

Експертите от МЗХ обаче не са съгласни с констатациите на ЕК за проблеми с авансовите плащания към общините, също и със забележки за прехвърлени средства към Националния гаранционен фонд.

Гечев обаче призна, че и самото министерство е установило нарушения при обществените поръчки. Той даде за пример фирма, спечелила търг за общински обект, като дала 100-годишна гаранция. И още един пример – фирма, спечелила обществена поръчка единствено заради заявен кратък срок, който обаче не е спазен.

Зам.-министърът няколко пъти посочи, че установените слабости били резултат от работата на предишните управляващи. „Много лесно можем да кажем, че ГЕРБ са виновни. Това върши ли работа“, попита той.

За отстраняването на слабостите агроминистерството в момента работи по поредния екшън план.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase