БСП се противи на електронното гласуване. Снимка: flickr

Социалистите не приемат предложения от държавния глава референдум за нови изборни правила, който по идея на Росен Плевнелиев трябва да се проведе успоредно с вота за евродепутати през май.

Това обяви пред Нова тв депутатът Корнелия Нинова, която аргументира позицията на левицата с това, че част от предложенията на президента противоречат на Конституцията.

Още по темата

"Не го приемаме, защото част от заложените идеи, например тази за задължителното гласуване, са противоконституционни", каза тя и обясни, че в основния закон гласуването е право, а не задължение. Електронното гласуване пък криело рискове за злоупотреби.

"Не сме готови за това, нали в Изборния кодекс е заложено машинно гласуване. Предложено е, обсъждаме го, но въвеждане на електронно гласуване крие рискове", повтори червената депутатка тезата си, че има вероятност от манипулиране на вота.

Нинова отрече твърденията, че левицата се страхува от електронното гласуване заради българите зад граница, близо 2 млн., които към настоящия момент не могат да гласуват заради невъзможността да отидат до определените им изборни секции в страните, в които живеят.

"Целта, която си поставяме, е да са прозрачни, почтени избори и да отразяват реално гласа на хората", категорична бе тя.

След пленума, на който ръководството на БСП свали политическото си доверие от Георги Първанов и хората, заявили подкрепа за движението АБВ, социалистите от "Позитано" 20 ще спорят с оценката на „колегите си”, че партията не си изпълнява предизборните ангажименти.

Това, според депутата Корнелия Нинова, е единствения въпрос, който си заслужава да бъде коментиран в бъдеще.

"Не усетих страх в залата. Мисля, че предварителното внушение, че това е страшен съд, революционен трибунал и т.н., бе силно преувеличено. Имаше други емоции – имаше категорична оценка, че това, което правят колегите от АБВ е политическа грешка, удар по БСП и волно или неволно работи срещу партията", каза още тя.

Според Нинова 90% от обещанията на управляващите в социалната сфера са изпълнени с изключение само на две – въвеждането на третия елемент от промените в плоския данък – 20-процентно облагане на доходите над 4 500 лева и предсрочното пенсиониране, когато не достигат две години стаж.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase