1991г., митинг на СДС - Евгений Михайлов снима с камера Филип Димитров. Снимка: Булфото

Нова формация, която ще бъде учредена през януари, търси обединение на дясното - с ГЕРБ, но без Меглена Кунева.

Сред учредителите на движението са Евгений Михайлов, Теодора Димова, Йордан Василев, Иван Москов, композиторът Петър Цанков, поетът Иван Цанев и част от протестиращите.

"За два дни, откакто се заявихме, над 4000 души са подкрепили идеята ни", похвали се пред bTV режисьорът Евгений Михайлов.

"Причината да се прави нов субект е да не бъдат излъгани хората, които повярваха в идеите на демокрацията. Движение "22 септември" не казва, че сме по-различни, по-добри и по-десни. Казваме, че сме по-честни", декларира той.

Михайлов обяви, че членовете на бъдещата формация са отворени за сътрудничество с ГЕРБ, но критикуват Реформаторския блок заради обединението на партии като СДС и ДСБ с Движение "България на гражданите", чийто лидер Меглена Кунева не е била признавана от двете десни формации при последните президентски избори, а сега са рамо до рамо.

Писателката Теодора Димова призна, че припознава себе си в някои от десните формации, обединени в Реформаторския блок, но по думите й те са си направили харакири с припознаването на движението на Меглена Кунева.

"Аз като десен избирател останах наскърбена от един такъв жест", каза тя. По думите й надменното отношение на част от Реформаторите към ГЕРБ обслужва единствено управляващите, които с всички сили се опитват да се задържат на власт.

"Не съм защитник на ГЕРБ, имам много възражения срещу политики, водени от ГЕРБ", включи се отново Евгений Михайлов и обяви, че движение "22 септември" не може да се дистанцира от партията на Бойко Борисов, защото за БСП и ДПС са гласували 1 млн. избиратели.

"Зад ГЕРБ също са един милион гласоподователи, които стоят вдясно. Абсолютно популистко е да кажеш: Няма да работим с ГЕРБ, няма да се коалираме с ГЕРБ, но промяна на Конституцията е нужна", настоя той и пресметна, че исканията на Реформаторите за промени в основния закон няма как да станат без близки позиции с ГЕРБ.

"За промяна на Конституцията е необходимо свикването на Велико народно събрание чрез мнозинство от 2/3. След това промените в Конституцията трябва да се гласуват три пъти с мнозинство от 2/3 във ВНС", обясни Михайлов в защита на позицията си спрямо ГЕРБ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase