Снимка: архив, Булфото

Общините няма да събират такса за битови отпадъци от молитвени домове, храмове и манастири, в които се извършва богослужебна дейност.

Това решиха депутатите от парламентарната комисия по бюджет и финанси, като приеха на второ четене промените в Закона за местните данъци и такси.

Депутатът от БСП и бивш председател на сдружението на общините Дора Янкова подчерта, че в закона се записва, че общините ще бъдат компенсирани от държавния бюджет за това, че няма да събират такса смет от молитвените храмове, което ще позволи запазване на приходите им.

Зам.-финансовият министър Людмила Петкова поясни пред журналисти, че според данни на общините 931 са имотите, ползвани от молитвени домове и храмове, които ще се възползват от промяната в закона.

Досега 26% от храмовете са били освободени от таксата с решение на общинските съвети изцяло и 7 процента са освободени частично.

Петкова посочи, че ще се наложи от централния бюджет към бюджетите на общините да бъдат преведени между 500 000 и 1 млн. лв. за компенсиране на общините за несъбирането на този данък.

По време на заседание на бюджетната комисия бе приета и корекция в Закона за ДДС, според която автоматите за самообслужване не са длъжни да издават на хартиен носител данни за извършеното плащане, ако то е за дребни стоки.

Ако през автомат се е извършило плащане на сметки, то хартиен бон ще бъде предоставян, предвижда законът.

Людмила Петкова посочи, че корекцията се прави, за да не се натоварват с излишни разходи собствениците на вендинг автомати, тъй като тези машини са свързани с НАП, но не са оборудвани с принетри.

Според Петкова издаването на касов бон в случай на развалена стока от вендинг машина така или иначе не би помогнала на потребителя да докаже произхода й.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase