Президентът на Сърбия Томислав Николич с Росен Плевнелиев. Снимка: БТА

Сърбия ще отпечата учебници на български език, за да могат децата от българското малцинство там да учат на майчин език. Това обеща президентът Томислав Николич, който е на посещение у нас по покана на Росен Плевнелиев, след като стана ясно, че са закрити нови паралелки в основното училище в Босилеград заради липсата на учебници, преведени на български език.

Темата за българското малцинство е била поставена по време на разговора на четири очи между двамата президенти.

Росен Плевнелиев призна, че са обсъдили проблема с учебниците и ще се положат съвместни усилия за решаването му.

Сърбия ще посвети особено внимание на тези общини, в които живеят българи, обеща Томислав Николич.

 „Сърбия е най-богата по отношение на своето население, защото в нея има представители на над 30 различни националности и малцинства. Нашата конституция е една от най-прогресивните в света, като дори имаме т.нар „позитивна дискриминация”, което означава, че ако дадено малцинство изпитва затруднения, държавата ще му помогне”, обясни Николич.

Освен че ще отпечата учебници за българчетата, Сърбия ще обнови военните паметници, които съществуват на територията на Сърбия.

По думите на Николич по този начин през идващата година по по-различен начин ще да бъде отбелязана 100-годишнината от началото на Първата световна война.

„Там сме били на две страни, но идващата година ще бъдем на една и съща страна. В един строй, като знак, че това никога не бива да се повтори. България и Сърбия изгубиха много и в население, и във възможността да се развиват по-добре. Ще поддържаме общите паметници, ще четем историята, но ще живеем днес и утре”, заяви още в президентът на Сърбия.

Друг акцент от изказването му падна върху икономическото развитие. Според него икономическата криза през последните пет години е сериозно предизвикателство пред двете страни и тя ги е накарала да засилят сътрудничеството помежду си.

Той, както и Росен Плавнелиев, смятат, че сега отношенията между България и Сърбия са във възход, макар че Николич призна, че „сме се тепали, сме се тепали, това е факт“, но сега вече нещата са други.

„България ще се бори Сърбия да получи дата за присъединяване в Европейския съюз не по-късно от декември настоящата година или януари 2014 година“, увери от своя страна Росен Плевнелиев.

Той беше категоричен, че сме готови да споделим своят опит от процеса, през който България мина за интеграция в Европейския съюз.

„Нека да гледаме напред и да развиваме своето добросъседство и приятелство. Народите ни са близки, славянски и православни, а писмеността ни свързва”, призова Росен Плевнелиев и добави, че това са здрави фундаменти.
Президентът съобщи още, че двамата със сръбския му колега са обсъдили и общите проекти като например магистралата по транспортен коридор 10 София-Калотина-Ниш, железопътната линия по коридор 10, възможност за нови гранични пунктове, както и изграждането на газов интерконектор със Сърбия и възможността за директна въздушна линия между София и Белград”.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase