Снимка: архив, Булфото

Министерският съвет заседава извънредно по актуализацията на Бюджет 2013. Под прозорците на властта вече има и протестиращи, които скандират „Оставка” и „Мафия”. Свирки, вувузели и барабани допълват протеста.

Началото на заседанието на правителството беше изтеглено с един час по-рано. Паралелно заседава и Националният съвет за тристранно сътрудничество, който обсъжда и дава мнения по въпроси, свързани с бюджетната политика.

От него вероятно ще отсъстват работодателите, които, подразнени от поправката „Янев”, която ги задължи да подават имуществени декларации, напуснаха НСТС още тогава. Отпадането й беше едно от обещанията на сегашните управляващи към бизнеса и до момента изпълнението му е между първо и второ четене в парламента.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров обясни на влизане за заседанието на НСТС, че поканата е получена едва днес, по-малко от два часа преди началото на заседанието.

„Ненормалността на обявяването може да бъде в някаква степен пренебрегната, за да чуем в края на краищата какви са последните аргументи на правителството за актуализация на бюджета и да видим дали има шанс нашите предложения да бъдат чути”, заяви той.

Димитров беше категоричен, че цялостната ревизия на бюджета трябва да има своята логика.

„Бюджетът и неговата актуализация трябва да предполага, че чуваме какво казва и обществото, и народът не само през юни, а и през февруари, а то каза тогава много ясно, че иска социални мерки. КНСБ е предложило един пакет допълнителни мерки за около 200 милиона лева, които аз искам да чуя днес дали някой има намерение да финансира, заяви синдикалистът. По думите му от това ще зависи позицията на синдикатите в НСТС – за или против актуализацията на бюджета.

Още по темата
КНСБ вижда възможност тези 200 млн. лева да бъдат събрани от акцизи и ДДС от горива и алкохол.

Актуализацията на бюджета, която ще гласува правителството днес, предвижда емитиране на нов дълг от 1 милиард лева, който да служи като буфер в бюджета.

Предвижда се още увеличаване на бюджетния дефицит с 493,4 млн. лв., което очертава дефицит от 2% от БВП в края на годината.

Актуализираните прогнози предвиждат ръст на икономиката от около 1% или по-песимистичен сценарий от заложения в макрорамката към бюджет 2013 растеж от 1,9%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase