Снимка: БТА

Дали това бяха безполезни избори? След гласуването в неделя България е в политическа задънена улица, отбелязва френското  Радио Франс ентернасионал.

Консервативната партия ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов е сочена за победител на предсрочните парламентарни избори в неделя с над 30 процента от гласовете, но няма мнозинство да  управлява. Ситуацията общо взето е същата за опозицията и се очертават нови избори наесен, коментира Ер Еф И.

 "Поляризация, блокаж, парализа", тези думи са най-подходящи  днес, за да определят ситуацията в България. Никоя от  партиите няма да има мнозинство, за да управлява. А шансовете за коалиция са малки, дори невъзможни", обобщава френското  радио.

Евентуален съюз на ГЕРБ с националистите от "Атака" би бил  възприет много лошо от европейските партньори на тази консервативна партия. А коалиция с другите е просто невъзможна, отбелязва кореспондентът на Ер Еф И в София Александър Леви.

Българската социалистическа партия се вижда в съюз с двете  националистически партии - абсурд, "тъй като той би обединил партията на турското малцинство с ксенофобите от "Атака", посочва Леви.

 "Дискретно Европейският съюз лобира за единствения жизнен  вариант: коалиция по германски, между левицата и десницата, за  да бъде извадена страната от кризата", отбелязва кореспондентът  на Ер Еф И в София. "Заинтересованите (партии) незабавно отхвърлиха тази идея. Защо? Обяснението, според един политолог, е просто: България не е, все още, Германия. Дотогава  технократското правителство остава на кормилото и се очертават нови избори."

Около половината от имащите право на вот българи отидоха до  урните на парламентарните избори в неделя - ниска избирателна  активност, която отрази липсата на надежда, че може да бъде  подобрен стандартът на живот или да бъде сложен край на  корупцията и некомпетентността във властта, пише вестник "Ню  Йорк таймс".

Премиерът Бойко Борисов и неговото правителство подадоха  оставка през февруари, след като най-големите протести в  България от 15 години доведоха до кървави сблъсъци с органите на реда. Тогава изглеждаше възможно, че политическата кариера на  Борисов може да приключи - сега обаче завръщането му на (премиерския) пост изглежда възможно, отбелязва американският  ежедневник.

Въпреки това някои партии дадоха да се разбере, че няма да  участват в оглавявано от него правителство. Никой от двамата  възможни партньори - крайнодясната партия Атака и турската  етническа партия Движение за права и свободи - не би бил удобен  съюзник.

Някои българи свързаха сегашната апатия на избирателите с  неуспеха на протестите да постигнат истинска промяна, отбелязва "Ню Йорк таймс".

Вестникът се спира на обвиненията в изборни измами преди вота и посочва, че те са нещо обичайно в България. "Ню Йорк  таймс" припомня за хвалбите на "българския национален  литературен герой" Бай Ганьо как е бил избран за депутат с  измама, като е платил по два лева на човек и е осигурил цяла нощ ядене и пиене преди изборите.

 "Бъркотията е огромна", цитира изданието 64-годишната  пенсионирана учителка Катерина Сакалова. "Нашата страна е  красива, но държавата е толкова съсипана, че аз не виждам как  може да бъде оправена за по-малко от 10 години. Мечтая нещата да се променят към по-добро за моите внуци, защото искам те да  живеят в България, а не да емигрират."

Произведените вчера предсрочни парламентарни избори в  България отиват към оспорван финал, пише Би Би Си.Според проучванията на общественото мнение десноцентристката партия ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов има лека преднина  пред социалистическите си съперници. Перспективата да не бъде излъчен ясен победител породи опасения от парламент без мнозинство и още по-голяма политическа нестабилност в  най-бедната страна от ЕС, отбелязва на своя сайт британското  обществено радио и телевизия. Периодът преди изборите бе белязан от апатия на избирателите и твърдения за измами.

Ако резултатите от проучванията екзит пол са верни, ГЕРБ няма да има мнозинство в новия парламент. За да състави  правителство, тя ще се нуждае от подкрепата на останалите три  партии, които според допитванията влизат в парламента, а те вече се обявиха против нов кабинет начело с Борисов, посочва Би Би  Си.

Германското международно обществено радио Дойче веле също  отбелязва, че проучванията екзит пол отреждат вероятна победа на десноцентристите. Никоя партия обаче изглежда няма да получи  мнозинството, необходимо за съставяне на самостоятелно  правителство.

ГЕРБ отстъпи властта през февруари на фона на протестите срещу бедността и корупцията. Новият, но слаб мандат вероятно ще постави отново партията в трудна позиция, както пред останалите партии, така и пред обществото, посочва Дойче веле.

Германското радио пише, че демонстрантите изглежда ще излязат отново по улиците заради изборните резултати. Рейтингът на политическите ръководители бе нисък още преди гласуването, а  избирателната активност бе най-ниската в посткомунистическата  история на България, само 53 процента. Лидерите са подложени на  натиск да преодолеят своите различия и да съставят бързо ново  правителство, отбелязва Дойче веле.

Американската агенция Блумбърг също пише, че според  проучванията екзит пол бившата управляваща партия ГЕРБ не е спечелила мнозинство на предсрочните парламентарни избори в  най-бедната държава от ЕС. България бе хвърлена в хаос през февруари от протести срещу  мерките за икономии, по подобие на тези в цяла Европа.

Следващият кабинет трябва да скалъпи една коалиция, която да  повиши икономическия растеж и да продължи бюджетните съкращения,след като безработицата се увеличи до осемгодишен максимум и  съпътствани от насилие протести срещу бедността, корупцията и  високите сметки за комунални услуги принуди премиера Бойко  Борисов да подаде оставка на 20 февруари, отбелязва Блумбърг.

Анализатори очакват като най-вероятен резултат от изборите един парламент без мнозинство и предупреждават, че това може да  доведе до повтаряне на демонстрациите отпреди няколко месеца.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase