Емил Хърсев. Снимка: Булфото

Най-логично е Симеон Дянков да бъде назначен за премиер в служебното правителство. Такова мнение изрази за Investor.bg финансистът Емил Хърсев.

Стеклите се политически събития през последните няколко дни, като започнем от оставката на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков, както и днешната на кабинета „Борисов“, ще повлияят пряко върху финансовата стабилност на страната ни.

Ситуацията, в която се намира България, е трудна и издава разнопосочни сигнали.

Към момента никой не може да гарантира какво ще се случи в близките дни и месеци и по какъв начин икономиката на страната ни ще бъде балансирана. Най-умният ход, който би бил и най-вероятен, е държавният глава Росен Плевнелиев да назначи именно министъра в оставка Симеон Дянков за временно изпълняващ длъжността министър-председател.

Държавите в и извън Европа биха приели този ход като изключително адекватен. Няма логика да бъде назначен човек, който не е достатъчно запознат с финансовата обстановка навътре в държавата.

В тази връзка мисля, че ако Плевнелиев посочи Дянков за премиер във временното служебно правителство, това би било прието като много силен, положителен сигнал, който все пак временно ще "сложи ред" в обществената паника.

Всяка дестабилизация, включително и политическа, има негативен икономически ефект, както за страната, така и в международен план, заяви Георги Прохаски от Центръра за икономическо развитие.

Като цяло оставката на кабинета е един логичен ход, за да се свали напрежението и да се премине към по-бързи избори, към стабилно управление и икономическа стабилност. Това е важно за вътрешната стабилизация и за имиджа на страната ни пред чуждите инвеститори и въобще в международен план, обясни Прохаски.

„Смятам, че оставката на кабинета „Борисов” е добър ход с оглед ускоряване на изборите и оттам създаване на стабилно правителство, което да осигури стабилна икономическа среда“, категоричен е икономистът.

Страната е в хаос в последните дни, като надеждите на анализаторите е той да свърши по-бързо. „Така или иначе до изборите ще има напрежение, затова дано те са по-скоро. В момента нещата се влошават всеки ден и популизма се повиши“, смята Георги Ангелов, главен икономист в Институт Отворено общество.

„Всяко политическо сътресение създава усещане за повишен риск. Но той се променя минимално от оставката на правителството. Първо защото вече имахме протести, икономически популизъм и рискови идеи за икономиката. Второ защото се очакваше, че България влиза в предизборен период. Не мисля че оставката на правителството променя статуквото“, заяви Лъчезар Богданов, икономист от Industry Watch.

Според Богданов сега е нужен фокус върху най-спешните и важни действия до края на мандата, а именно бързо попълване на фискалния резерв, балансиране на консолидирания бюджет, като се запази целта за дефицит не по-голям от 1,1 млрд. лв. Също така продължаване и довършване на належащи мерки за стабилизиране и/или продажба на държавни предприятия в лошо финансово състояние, например ВМЗ Сопот и БДЖ – Товарни превози.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase