Снимка: архив, Guetty Images

Вместо да скара опозицията с управляващите, темата със СРС-тата предизвика напрежение между самата опозиция.

Поводът беше обсъждане на доклад за периода 20 април 2011 г. – 20 април 2012 г. на постоянната подкомисия, която осъществява контрол върху специалните разузнавателни средства.

Мнението и на сините, и на депутатите от левицата е, че трябва да се ограничи броят на заявителите, които може да искат използване на специални разузнавателни средства.

Опозицията настоява, че трябва да има по-добър съдебен контрол върху темите, с които се иска подслушване, както и да се подобри контролът върху събраната със СРС-та информация.

Първоначално в диалог по темата влязоха Иван Костов и Мая Манолова.

„Това е някаква комисия, на която никой не обръща внимание. Наистина ли мислите, че премиерът ще се трогне от предложенията в доклада й? Въобще не ги интересува какво мислите вие, защото тази държава се управлява еднолично”, обясни червената депутатка Мая Манолова.

През 2008 г. са издадени  5988 разрешения за използване на СРС-та, а през 2010 г. броят им е достигнал 15 494, пресметнаха от левицата.

„Да, госпожо Манолова, управлява се еднолично”, съгласи се с нея Костов. И не прие аргумента на червените, че по тяхно време броят на разрешенията за подслушване е бил по-малък.

„Какво значение има колко по-малко сте слушали? Аз говоря друго. Трябва да има решение на Народната събрани, то трябва да превърне заключенията на подкомисията и във воля на парламента. Да задължи правителството за законодателни промени по темата с използването на СРС-та. Друг е въпросът дали ГЕРБ иска да го направи. „Синята коалиция” предлага една абсолютно смислено решение докрай. Защото, ако вие утре дойдете на власт, ще правите същото. Дава се възможност за скрити злоупотреби, защото изкушение е голямо”, подчерта Костов.

След него по темата се включи и бившият вътрешен министър от тройната коалиция Румен Петков, който си размени обидни реплики с лидера на ДСБ. 

„За пореден  път обсъждаме доклад на подкомисията и за пореден път констатациите се повтарят. И за пореден път колегите от ГЕРБ се притаяват”, подчерта Петков.

Той коментира, че използването на специални разузнавателни средства през  последните 3 години далеч не са необичаен способ. А целта на събираната информация е да се мачкат бизнеса, политическите опоненти и да се създава атмосфера на страх.

„По-ярък пример от този с Гриша Ганчев едва ли може да се даде”, посочи Румен Петков. И обясни, че спрямо ловешкия бизнесмен е действало по този начин, за да може някой друг да заеме мястото му.

„Какво стана със собствениците на вестниците”, даде пореден пример Петков. Според него се действа избирателно при събирането на информация със СРС-та, защото този способ не се прилага при организираната от държавата контрабанда на алкохол и цигари.

Той предложи да се провери и колко СРС-та са били използвани от 1997- 2001 г., по време на управлението на Иван Костов, за да  се следи опонента.

Депутатът Димитър Лазаров от ГЕРБ призова Румен Петков да даде данни за икономическия шантаж при използването на СРС, след което последва реплика от пленарната зала, на която червеният депутат отговори:

„Като ти стига, вдигай си гащите и …, колега. Така се прави обикновено”.

„Все по-трудно се седи в тази зала, като се слушат такива неща”, каза Костов. „Някой брутално бил подслушван. Няма нужда да се подслушват хора, които се виждат от всички какво правят в шадравана в Плевен”, коментира Костов, визирайки информацията, че вътрешният министър е уринирал там.

„Недопустимо е да се лъже по вулгарен начин от трибуната на Народното събрание. Цинична лъжа е за шадраванчето в Плевен. Аз имам хигиена на общуване с някои заведения. При положение че тогава вие сте ме проследявали и подслушвали 6 месеца и не сте документирали нищо от тези клевети, мисля, че точно на вас не ви отива да продължавате да ги сипете и от парламентарната трибуна. А що се касае до това дали ви е трудно да седите в тази зала, след няколко месеца ще ви е лесно да седите отвън”, каза Румен Петков. 

В крайна сметка докладът на подкомисията за използването на СРС-та не беше приет поради изчерпване на пленарното време, тъй като започна редовният парламентарен контрол.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase