Яне понасъбрал доста информация срещу Драшков и Първанов. Снимка: Impact Press Group

Бившият зам.-председател на ДАНС Иван Драшков е освободен заради поредната злоупотреба, която е направил, и тя е свързана с нерегламентирано изнасяне на информация от ДАНС и предоставяне на определени хора с цел да злепоставят министри от кабинета "Борисов".

Това обяви пред БНР лидерът на РЗС Яне Янев, който е председател на временната комисия, която се занимава със случаите на помилвания, даване на гражданство и опрощаване на несъбрани държавни вземания за двата мандата на Георги Първанов и Ангел Марин.

"Това е наша информация от хора от ДАНС. Надявам се, че прокуратурата най-сетне ще провери и предишни сигнали срещу Драшков, защото те са много на брой", обяви Янев.

За оставката на Драшков съобщи лаконично премиерът Бойко Борисов миналата седмица. А самият Драшков обясни, че се оттегля по лични мотиви.

Янев съобщи още, че бившият президент Георги Първанов е осъществил нерегламентирани контакти с конституционни съдии, които са от неговата квота. Целта била да им оказва натиск и Конституционният съд да вземе решение, че комисията, която оглавява, е противоконституционна.

"Това минава всякакви граници на допустимото и не би следвало той като бивш президент да си позволява да артикулира подобни тези и да изказва мнения за една парламентарна комисия", възмути се Янев.

Днес комисията ще провери преписките по даване на гражданството по предложение на министри в периода 2002-2005 г.

Според Янев "един куп министри" от правителството на Сакскобургготски и от тройната коалиция са злоупотребявали. По думите му редица министри са си позволявали да предлагат по особени заслуги да получават гражданство лица, които нямат нищо общо с предмета на дейност на министерството.

Още по темата

"Не може министърът по бедствия и аварии Емел Етем тогава да предлага по особени заслуги да придобие гражданство лице, което е например футболист в провинциален отбор, който не само че не е подпомагал бедствия и аварии, но изобщо не се знае дали има какъвто и да било принос по отношение на спорта в България. Има и други парадокси.

Не може министърът на земеделието да предлага за придобиване на гражданство лица, които имат стоматологични клиники, да речем. Те нямат нищо общо със земеделието. Има нормативни нарушения, има и процедури, които са неясни. Все пак трябва да се спазва някакъв ред, свързан с кандидатстването за гражданство. Когато е нарушен този ред и новите преписки минават преди старите, започват да се задават въпроси", коментира Янев.

Той подчерта, че продължава да получава сигнали от граждани, в това число трайно пребиваващи в България, но без българско гражданство, които застават с името си и сочат корупционни схеми, свързани с даване на суми. Голяма част от тях били готови да свидетелстват пред прокуратурата.

Според Янев голяма част от членовете на комисията смятат, че Законът за защита на личните данни не слага каквито и да било препятствия пред това цялата информация, свързана с помилванията, да стане публично достояние.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase