Нели Нешева законно е раздала бонусите. Снимка: БТА

Народното събрание прекрати предсрочно мандата на управителя на НЗОК Нели Нешева след близо два часа дискусия.

За освобождаването й гласуваха 116, трима бяха против, осем се въздържаха. По време на гласуването доста от народните представители от ГЕРБ не бяха в пленарната зала.

Управляващите отново оцениха професионализма й, но припомниха, че заради обществените настроения са принудени да приемат оставката й. Опозицията се възползва от случая остро да разкритикува управлението на ГЕРБ.

Дискусията в залата премина от частния случай с оставката на Нели Нешева през ефективността на функциониране на системата на здравеопазване и прозрачността на ценообразуването на лекарствата до закона за отнемане на незаконно придобитото имущество.

"Една оставка не стига. След нея ще завали лавина от оставки", прогнозира червената депутатка Мая Манолова.

Според нея отстраняването на Нешева няма да реши затлачените проблеми в здравната система, пълната липса на публичност и прозрачност. По думите й не е луд този, който яде баницата, а този, който му я дава.

"Само че тази баница не е ваша – на ГЕРБ, това са парите на всички здравноосигурени лица", добави Манолова. 

"Нали няма наивници в тази зала, които да мислят, че г-жа Нешева е единственият човек, който е участвал в разпределянето и получаването на бонуси, че не са участвали други хора, че разпределянето на 50 млн. лева на приятелски болници е дело само и единствено на шефката", попита възмутена депутатката.

Според нея в тези решения са участвали поне още няколко ключови фигури от ГЕРБ и във всички случаи членовете на Надзорния съвет на Здравната каса.

"Вие, уважаеми колеги от ГЕРБ, изработихте такова законодателство, което да дава възможност еднолично да се разпределят пари, да се разпорежда с милиони левове без правила", скочи Манолова и посъветва здравния министър да си носи оставката в джоба.

Още по темата

"Оставки тепърва ще има. Чухме от здравния министър, че всеки момент може да подаде оставка. Аз бих го посъветвала - да си я носи под ръка, защото много скоро ще му влезе в употреба", заяви още Мая Манолова.

Лидерът на ДСБ Иван Костов се съгласи с липсата на прозрачност при разпределянето на бонусите.

"Бонуси трябва да се дават за извънредна работа, за допълнителен труд, за особено качествено изпълнени задачи, за голямо усърдие в работата или за носене на голяма материална отговорност. Да се получат бонуси за това, че има някакви резерви някъде, някой оставя пари настрана и след това те трябва да се разпределят – не е редно", отсече Командира.

Според него Нели Нешева няма причина да получава бонуси, защото е в управлението на касата. Костов обаче поиска да бъде казано публично името на вносителя на текста за определяне на максимални цени на
лекарствата. 

Според ДПС Нешева няма да си отиде заради раздадените бонуси, а защото говорила пред медиите, че цени своя труд и го е оценила сама.

Депутатът Нигяр Джафер обобщи причините, заради които се иска оставката на Нешева - проблемите в здравеопазването, в самата ПГ на ГЕРБ и управленска грешка.

"Бяха извършени законодателни промени в Закона за лечебните заведения, в Закона на бюджета на НЗОК – концентрация на власт по отношение на лекарствената политика, непрозрачност във вземането на решения от малък брой хора. Законът за лекарствените средства претърпя 10 промени, откакто ГЕРБ е на власт заради непоследователна политика и чисто лобистки интереси. Стъпка по стъпка се стигна до тези промени и днес здравният министър трябва да е тук, за да отговаря. Той не знаеше ли за тези промени?", попита Джафер.

Според нея не може само Нели Нешева да носи отговорност за това.

"Стига се до конфузната ситуация управителят на НЗОК да си отива, без да има вина за конкретната дейност, която изпълнява", обобщи Хасан Адемов.

Според него е задължително да се смени моделът в посока стимулиране на конкуренцията между лечебните заведения.

Единственият, който защити политиката на правителството, беше председателят на групата на ГЕРБ Красимир Велчев. Той посочи, че текстът за бонусите в Здравната каса е още от 2006 г.

"Законът, който вие сте гласували през 2006 г., д-р Шарков, е поставил въпроса за тези 25% от средствата от глоби да могат да се раздават на служителите на НЗОК. Точно затова стана нагнетяване в обществото. Не е поставен въпросът отвътре защо се раздават тези бонуси, те се раздават от години", заяви депутатът.

Опозицията го контрира, че ГЕРБ са имали две години и половина, за да сменят текста.

"Ако се окаже така, ще го променим, но не трябва да има уравниловка в обществото“, заяви той и потърси аналогия в митниците.

"Ако митничарите нямат стимули за залавяне на наркотици, как ще ги накарате да работят. Когато се разпределят такива огромни средства, има и заплахи, затова хората трябва да се стимулират", смята председателят на ПГ на ГЕРБ.

По думите му оставката на Нешева е за намаляване на напрежението, а не защото не е работила добре.

"Затова искаме и проверка на кадровия потенциал в здравната система - да се види кой какво е работил и какво е взимал", обяви още Велчев.

Според Павел Шопов от "Атака" кадровата скамейка на управляващите е доста къса и са в кадрова мизерия.

След като беше гласувана оставката й, в изявление до медиите Нели Нешева защити отново раздадените от нея бонуси в НЗОК.

"Редът, по който се раздава допълнително материално стимулиране (ДМС) от контролна дейност, е абсолютно законен. Всяка една институция, която упражнява контролна дейност, се ползва от правото си да стимулира служителите. В Европа това е антикорупционна практика", подчертава Нели Нешева.

Тя подаде оставка миналия петък след скандала с получен от нея бонус от 12 000 лева за миналата година.

Сред мотивите си тя посочи, че не приема и не желае този случай да бъде използван за политически цели и спекулации. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase