Борисов и Симеон Дянков на срещата на бизнеса с правителството. Снимка: БТА

Правителството на ГЕРБ "яде" от доверието на хората с предприемането на непопулярни мерки. Част от тях са и пенсионната реформа с вдигането на възрастта за пенсиониране.

Това заяви премиерът Бойко Борисов при откриването на шестата среща на бизнеса с правителството. Той беше категоричен, че върши и "мръсната работа" на президента Георги Първанов, който пък имал амбицията да стане премиер.

"Погледнато реално и президентът Първанов трябваше вчера да ни благодари за това, че ние от 1 януари вдигаме пенсионната възраст. И ако един ден той стане премиер, каквито са му амбициите, няма лошо, той трябва да го направи. А той като социален президент няма да му отива. Сиреч ние и на него му свършваме мръсната работа", категоричен бе Борисов.

За пореден път обаче той призова парламентът да отхвърли ветото на държавния глава за пенсионната реформа.

"Хората обичат да чуват, че ще има повече празници и по-малко делници и това е нормално – кое дете обича да го накараш да си учи уроците – никое. Всеки иска да си играе по-дълго, да почива по-дълго", мотивира още веднъж реформите премиерът.

Той заяви, че твърдо ще участваме в Пакта за финансова стабилност в Европа и разчита на всички партии в парламента да го подкрепят.

"Хубаво ще е да покажем на Европа, че сме една сплотена нация по този важен въпрос", призова министър-председателят.

Според него всяка политическа партия по малко е рушила устоите в Европа – с изпълнение на обещания, които реално са знаели, че не могат да изпълняват.

Още по темата

"Звучи много добре да кажеш на хората, че ще се пенсионират млади и че ще се вдига размерът на пенсиите или пък на заплатите, но в един момент парите свършват. Държавите с дълг от 130 - 140% от БВП са живели на кредит, който не могат да си позволят", посочи Борисов.

"Трябва да оценяваме това, че нашият народ е дисциплиниран, сами си заложихме приоритети, които сега ще влязат в Пакта за финансова стабилност на ЕС", подчерта той.

"Давайки проектобюджета си на ЕК за съгласуване, не е отказ на суверенитет. Другото важно нещо е да запишем в Конституцията държавният бюджет да няма дефицит по-голям от 3% от БВП", каза още Борисов.

По думите му два са приоритетите на ЕК – Пактът за финансова стабилност и електронното правителство.

"Работим много активно в тази посока, министър, който ме саботира в това отношение, въобще няма да се колебая – ще го освободя", зарече се премиерът.

Той определи, че 2010 година била годината на Росен Плевнелиев с инфраструктурните проекти, 2011 година е на Симеон Дянков с финансовата стабилност, а 2012 година трябва да е годината на Трайчо Трайков, с проектите в енергетиката и туризма.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase