„Загубите, които има България от началото на газовата криза, за икономика като нашата е катастрофа“, обяви министърът на икономиката Петър Димитров пред парламентарната комисия по енергетика, която прие решение за повторното пускане на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй".

Комисията взе решението си с 10 гласа „за“, два „против“, без „въздържали се“.

Димитров посочи, че макар и с договорените нови количества синьо гориво от Гърция и бъдещи - от Турция, ситуацията в страната остава кризисна.

„Не можем да стартираме някакви неизвестни източници на енергия, затова се вглеждаме в това, което имаме, и погледът ни стига до затворените 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй", каза министърът.

Той уточни, че за разлика от България Словакия няма това право и затова реакциите от страна на редица държави членки спрямо словашкото предложение за отваряне на спрените мощности са били крайно негативни.

По казуса с България ЕК не е изразила позиция, посочи Димитров.

За повторното пускане на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй" решението трябва да бъде взето от ЕК, а не от правителствата на 27-те страни членки, отбеляза министърът.

Той обясни, че по силата на договора с ЕС България няма право да внася свежо ядрено гориво за спрените реактори, така че ако те бъдат отново пуснати, могат да работят само със старо, използвано ядрено гориво.

„Това означава, че можем да осигурим работата на 3-ти или 4-ти блок за около пет месеца“, посочи Димитров.

За това време приходите от работата на единия от блоковете ще бъдат 130 млн. лв., добави той.

Около 30 дни ще са необходими, за да бъде пуснат един от блоковете, добави той.

„Има готовност за пускане на някой от блоковете, но нито правителството, нито, смятам, и парламентът ще си позволят да нарушават договора с ЕС“, отбеляза Димитров.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase