Снимка бТВ

Нетрадиционен подход към монументалното изкуство демонстрират във врачанското село Добролево. Самоук художник и кметът на селото решават да реновират паметника на поета революционер Христо Ботев, но се сблъскват с тотално неразбиране за  изкуството, предаде бТВ.

И идеята им е твърде модернистина. В творчески разговор двамата мъже стигат до извода, че щом Ботев е починал на 28 години и на всички снимки, запечатали автентичния му образ е с тъмна коса, трябва да оцветят косата и брадата му с черна боя.

Хората обаче не разбират от изкуство и към авторите се изсипали куп протести и обиди. „Само аз поднасям цветя на този паметник. За ден направихме промяната и започна критика в социалните мрежи“, каза кметът Пепи Данчев.

Художникът също защити своята позиция и заяви, че не вижда да е направил грешка. „Тези, които ни критикуват, да не би да са завършили в Сорбоната. Когато не разбират от изкуство, не знам защо се изказват. Не виждам къде тук е поругаването на паметника. Той с черна коса и брада приличаше на жив, смятам, че го бяхме подобрили“, обясни самоукият художник.

Част от жителите на селото защитиха своя кмет и видяха в критиките политически подбуди.

„Нов кмет, нов паметник, защо никой не показа как той запълва дупки по улиците сам с бригада или защо не снимаха как пасат гъски в детската градинка. Децата идват да играят, а виждат изпражнения“, коментира жена от Добролево. Тя поясни и че много от хората в селото са изразили подкрепа за промяната в паметника.

По-късно обаче, незнайно поради какви подбуди или натиск, черната коса и брада на монумента са били заличени и пребоядисани в бронз.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase