Дарина Григорова. Снимка: БГНЕС

Академичният съвет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" излезе с позиция срещу проф. Дарина Григорова, като се разграничава от нейното мнение, изразено пред pogled.info. Проф. Григорова е историк, но явно нейния анализ не допадна на академиците. Тя е автор на няколко книги, сред които са „Свобода и самодържавие. Руският либерализъм в края на ХІХ в.“ и „Империята Феникс“, както и на многобройни научни студии и статии, които са публикувани у нас и в чужбина.

"По повод получените многобройни протестни писма срещу лансираните тези и идеи в интервю на Дарина Григорова, Академичният съвет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ заявява, че се разграничава категорично от изразената от нейна страна позиция. Считаме, че материали с подобно съдържание нагнетяват допълнително съществуващото в страната обществено напрежение и обслужват интересите на пропагандата, свързана с войната в Украйна. Изразената в интервюто позиция от Дарина Григорова е нейно лично мнение, което няма никаква връзка с духа на Софийския университет като средище на хуманността, разума и академизма. Намираме за недопустимо подобно поведение от страна на университетски преподавател, още повече, че в интервюто се пропагандират открито и политически идеи, които пряко влияят върху актуалния обществен живот в България и уронват авторитета и престижа на най-старото висше училище в страната.

Кои са акцентите от интервюто?

Основните теми, които проф. Григорова коментира са демонтажа на Паметника на Съветската армия и войната в Украйна.
 
Тя определи случващото се с паметника като вандалски и небългарски акт и е “рязане по най-касапски начин, а не демонтаж”. Григорова смята, че "чисто психологическият ефект от вакханалията с разрушаването на Паметника на Съветската армия цели в Русия да се създаде основателна българофобия".

По думите й не всички украинци са заразени от русофобия. "На мен ми се струва, че Трети Украински фронт не е само част от Втората световна война. Знаете ли колко украинци и малоруси са на страната на Русия и колко с удоволствие биха били на страната на Русия, ако нещо се случи, по-голям конфликт", казва тя.

В интервюто тя нарича Зеленски нечистоплътен, докато коментира политическата кариера на Арестович.

Професорката смята, че в Русия ситуацията не е като севернокорейски консенсус.

"Всичко е чудно, всичко е в патриотичен план. Не, част от интелигенцията не е доволна", казва тя.

Може би едно от най-дискусионните й твърдения в интервюто е, че денацификацията на Украйна е въпрос на време, а после може да последва денацификация и на България.

Волгин я защити

Журналистът от БНР Петър Волгин, срещу когото също има често недоволство заради позициите му, защити проф. Григорова. Той определи акдемичния съвет като "кириакстефчовци".

"Тези хора се страхуват. Ама наистина много се страхуват. Това и най-важното, което се набива на очи, след като прочетеш декларацията на едни началници от Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Тези началници много искат силните на деня да забележат тяхното “разграничаване” от проф. Дарина Григорова. Е защо е това бързане, защо е този страх? Просто защото проф. Григорова изказва идеи, които са в ярък контраст с официозната евроатлантическа идеология. Ето затова университетските шефчета, наречени Академичен съвет, нямат търпение да подчертаят колко много не са съгласни с всякаква опозиционност. “Тук се говори срещу властта на Негово Величество султана и затова аз излазям”, казваше Кириак Стефчов. Тези са същите – кириакстефчовци, които излазят винаги, когато някой прояви смелост.

А проф. Григорова е не само смел човек. Тя е автор на много книги и научни статии, които показват изключително задълбочено познание за историята и настоящето на Русия. И именно от позицията на това знание тя прави своите интелигентни анализи, които толкова дразнят евроатлантиците. Защото те не са умни. Те не четат. Те ползват опорките на официалната политическа коректност. Затова и толкова се страхуват от хора като проф. Григорова. Посредствеността винаги се страхува от таланта. Затова посредствеността винаги е в множествено число. Анонимните шефчета срещу личността проф. Дарина Григорова. Не знам как ще завърши тази битка. Но съм абсолютно сигурен, че България има нужда от личности като проф. Григорова. От личности, които имат смелостта да мислят".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase