Депата с отпадъци в голямата си част се запълват с по-бързи темпове от очакваното, като в същото време Европейската комисия заплаши със съд във връзка с неприлагане на принципите в Директивата за отпадъците.

"Все още има депа, които се запълват с по-големи темпове", заяви зам.-министърът на околната среда и водите Николай Сиджимов в "България сутрин".

По думите му това как се запълват депата се следи от общините и контролните органи, а въпросът дали една община се нуждае от ново депо за сметосъбиране, се решава от съответната община.

Според Сиджимов вече се наблюдава промяна в културата на това да се изхвърля всичко в депата. "Все повече общини прилагат разделно събиране на отпадъците", каза той и допълни, че в близко бъдеще към разделното събиране ще бъдат въведени и биоразградимите отпадъци.

От думите му стана ясно, че по проект с Националното сдружение на общините е започнала кампания за това как общините да могат да формират такса "Смет". Според Сиджимов основното, което трябва да се направи, е да се информира обществеността как да се изхвърля разделно.

"Кофата ни основно е пълна с опаковки, а те отиват за рециклиране", отбеляза зам.-министърът и даде пример с великотърновското село Ресен, в което вече е въведена такава система.

"Трябва да обясним на гражданите какви са техните задължения и отговорности и какво да направят, за да намалят цената на услугата. Депонирането е една скъпа услуга и ако в момента гражданите плащат по-малко, то това е защото цената се компенсира от предприятията на територията на общината", подчерта той пред телевизия Bulgaria ON AIR.

Зам.-министър Сиджимов обяви, че се планира и въвеждането на депозитна система, при която ще се заплаща за върнат отпадък за рециклиране.

"Надявам се да успеем. Направени са необходимите изследвания. Производители, вериги магазини, малки магазини, общините, организациите по оползотворяване на отпадъците са уведомени. Засега има консенсус и се надявам да има добър резултат", посочи той и допълни, че се очаква такава система да бъде въведена до година и половина.

По данни на министерството страната ни рециклира 40% от отпадъците си, като целта е до 2035 година този процент да достигне 65.

"Няма да се окажем и от най-важната насока – да намалим отпадъка. Колкото по-малко отпадъци правим, толкова по добре за системата. Най-добрият отпадък е този, който не е произведен. Трябва да се работи много повече с хората, директен контакт, с повече възможност гражданите да разберат какви са ползите и предимствата", подчерта гостът.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase