Снимка БГНЕС

Профилактичните прегледи винаги са били задължителни, но никога не са били принудителни.

Това заяви в интервю за БГНЕС д-р Георги Миндов, председател на Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари (ДСОПЛ).

В Закона за здравето е записано, че лице, което не се яви на профилактичен преглед - при първо неявяване трябва да плати от 50 до 100 лв. за административно нарушение, при второ неявяване – от 100 до 200 лв. „Такава санкция няма наложена в момента на български гражданин, доколкото на мен ми е известно“, посочи д-р Миндов.

Той обясни, че при неявяване на профилактичен преглед, административният орган, в случая Министерството на здравеопазването, трябва да установи кой е пациентът, който не се е явил за преглед, да състави акт за административно нарушение и да си събере постъпленията, ако прецени, че трябва да го прави. „Нашата работа на общопрактикуващите лекари като основен изпълнител е да извършваме профилактични прегледи“, подчерта той, като уточни, че при един профилактичен преглед процесът е многоетапен, тъй като се налагат по две или три посещения при лекаря. Повод е полемиката напоследък относно малкия брой хора, минаващи на профилактичен преглед.

„Ние не можем административно да задължим хората да ни посетят“, отбеляза д-р Миндов, според когото трябва да се финансира от страна на министерството една кампания с идеята да се обясни, че заболяване или състояние, което е започнато навреме, диагностицирано, локализирано и лицето е информирано за него с последствията, въобще може да не се развие, може да се проследи, може да се избегне дори смъртен изход, т.е. спасяват се хора, намалява се инвалидността и комфортът и качеството на живота се повишава.

„Ние искаме да има здрави и усмихнати хора. Не искаме да имаме болни, с ТЕЛК, инвалиди и умиращи“, категоричен е общопрактикуващият лекар, като подчерта, че изключително много са се разпространили онкологичните заболявания.

Д-р Миндов съобщи, че сред по-младите хора, тези в непенсионна възраст, има объркване по отношение на профилактичните прегледи по месторабота, които се правят по действащата наредба за здравословни и безопасни условия на труд. „Тези прегледи се осигуряват от работодателя, заплащат от него и са длъжни всички работещи по трудов договор всяка година да преминат такъв преглед, както и други – замерване на условията на работниците във вредност, шум, запрашеност, – това са специфични служби по трудова медицина. Често пъти една част от тези неща се припокриват с нашия пакет, но не е същият. Съвсем други неща се правят при нас, съвсем други неща се търсят“, заяви той и уточни, че много често, особено по-младите, остават с впечатлението, че това е профилактичният преглед, а това съвсем не е така.

Пакетът, който общопрактикуващите лекари изпълняват, по линия на НЗОК, осигурява изследвания, които прегледът по месторабота не осигурява, тъй като са скъпоструващи, като например туморен маркер, който се прави през година на мъже над 50 г., и др.

Д-р Миндов открои като съществен проблем, че за да отидат на профилактичен преглед, много често пациентите трябва да излязат в работно време, затова предлага работодателят, или НОИ да осигурят един ден платен отпуск, в който пациентът да може спокойно да отиде и да му бъде направен плеглед.

Д-р Миндов смята, че когато човек съзнателно не поема отговорност за здравето си, умишлено го неглижира и уврежда, дълго време не е ходил на преглед, трябва да поеме отговорност за действията си. Според него по-приложимо като санкция по-скоро би било доплащане за определена клинична пътека, когато става въпрос за пациент, който има заболяване, което той би могъл да предотврати, но с дългите години неходене и неглижиране на собственото си здраве, го е увреждал съзнателно, давайки пример с тютюнопушенето. „Не може да казваме „докторите не можаха нищо да направят“. Как да направим, след като всичко е вече тотал щета, не може с нищо да се помогне на този човек, всичко е с годините увредено, и вторичната профилактика, след като настъпи инфарктът, инсултът, онкологичното заболяване, как да му помогнем“, заяви той и допълни, че когато човек е здрав, не мисли и казва, че няма нужда да посещава лекар и да си прави профилактични изследвания.

Лекарят обърна внимание, че сега има изключително модерни скринингови тестове за около 40 вида рак, които се правят по кръвен път, и могат да ви дадат много висок процент дали пациентът има генетична предразположеност. В момента това е най-високият клас профилактика, отбеляза той, и поясни, че това е бъдещето на медицината.
 


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase