"Лекарите и сестрите във въздушните линейки ще получават по-добро заплащане, защото ще работят в по-тежки условия, обяви пред БНТ служебният здравен министър д-р Асен Меджидиев. „Един лекар и една сестра ще трябва да дават поне 5-6 дежурства в месеца и се очаква да получават равностойността на заплатата си в лечебното заведение, където работят“, уточни той.

Министърът добави, че от днес вече са обявени и местата за екипите, които ще се обучават във ВМА за оказване на спешна медицинска помощ по въздух. „Първоначално ще се обучават анестезиолози реаниматори и медицински сестри. Те ще минават първо през катедрата по авиационна медицина на ВМА, за да се види физическото им състояние и дали са годни за летене“, обясни д-р Меджидиев и допълни, че ген. Венцислав Мутафчийски дори изгражда макет на хеликоптер, в който ще се провежда обучението. „Паралелно ще върви и обучението на пилоти и техници“, каза още здравният министър.

По думите му на 15 декември тази година България ще получи първия медицински хеликоптер. Споразумението за покупка е сключено с италианската фирма „Леонардо“. В следващите години поетапно ще получим и останалите пет хеликоптера, като една машина струва около 18 млн. евро.

Тази седмица се обявява и обществена поръчка за два хеликоптера на под наем, отново от Италия, които ще дойдат с екипажи и с техници, за да може спасяването по въздух да започне още от лятото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase