Снимка: Pixabay

Работата от разстояние не увеличава работното време, но увеличава риска служителите да работят повече. Това заяви Мария Минчева, заместник-председател на Българска стопанска камара, в предаването "Бизнес старт" с водещ Живка Попатанасова.

"Ние самите трябва да работим за създаването на култура, в която уважаваме личното си време и да използваме ефективно и служебното си. Информационните технологии размиват разликата между времето за работа и времето за почивка", заяви Минчева.

"Правото на откъсване от работна среда е основно право на работниците", категорична е тя.

"Работниците нямат задължение да си преглеждат служебния имейл или да отговарят на телефонни обаждания, когато са в извън работно време. Никой не може да ви принуди да работите извън определеното ви работното време“, допълни тя пред Bloomberg TV Bulgaria.

"Когато говорим за извънреден труд и увеличено работно време, то това трябва да ви бъде възложено от работодателя“, допълва Минчева.

Гостът цитира изследване, според което преди Covid пандемията работниците от рaзстояние са едва 5%, а в момента са 30%.

"Има и психологически елемент. Хората са социални същества и са свикнали да общуват един с друг. Работата от вкъщи има предимства, но от друга страна може да доведе и до социална изолация. Трябва да се подхожда внимателно, когато се избира такава форма на работа.“, допълни Минчева.

Тя каза, че работата от дома е установена в Кодекса на труда още от 2011 г., но преди пандемията от тази форма са се възползвали предимно компании в ИТ сектора.

"Заради пандемията на много компании им се наложи да използват тази форма и се оказаха неподготвени. За работодателите е трудно да проследяват дали се върши работата ефективно и по какъв начин служителите отчитат дейност", каза още Минчева.

Целият разговор вижте във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase