Снимка: БГНЕС

Асоциацията за защита на потребителите сигнализира, че някои политически сили и техни представители целенасочено или популиски блокират законодателни инициативи в полза на гражданите.

"Тази седмица в правната комисия към Народното събрание един глас не стигна, за да бъде прието прeдлoжeниeтo за въвeждaнe на дoбрoвoлнo изпълнeниe нa дългoвe. За тези, които не са запознати с това предложение ще кажем, че то дава възможност на длъжниците и кредиторите да си уредят взаимоотношенията по безболезнен път. Без съдебни процедури обременяващи длъжника с такси, лихви и прочие, особено когато става въпрос за малки суми. Всички знаем, че когато основното задължение е малка сума при съдебни процедури или колекторски фирми, крайното задължение надвишава многократно главницата. Продъжаваме да се питаме по какви формули тези фирми за събиране на дългове изчисляват сумите, които после търсят от гражданите. И продължаваме да се питаме как са били мотивирани депутатите, гласували против?", питат в своя позиция от Асоциацията.

Въвeждaнeтo нa доброволното изпълнение, в същността си представлява извънcъдeбен мeтoд и cрeдcтвa, кoитo ca законово регламентирани, спестяват време и на двете страни, разноски и лихви, които се трупат, докато траят съдебни и изпълнителни процедури.

"Предвид факта, че десетки хиляди българи са загубили работата си и очакващата се икономическа криза, за която същите тези политици непрекъснато говорят, е абсолютно безотговорно поведението им точно в този критичен за страната ни период. За нас е извън всякакво съмнение, че по този начин демонстративно и безочливо бяха защитени корпоративни интереси за милиарди на гърба на гражданите. Парадоксът е в това, че едни депутати "в опозиция" използваха именно събитията на площада, за да се скрият зад тях и да провалят въвеждането на доброволното изпълнение у нас. Така бизнесът на колекторските фирими остана непокътнат", категорични са от Асоциацията за защита на потребителите.

Според нея, ако проектът за доброволно изпълнение беше доведен до край, именно колекторите щяха да са губещите. Значителен дял от дълговете, които изкупуват тези фирми са задължения до 1000 лв.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase