Нарушават ли се правата на пациентите, когато им се прави задължителен PCR тест за коронавирус при прием в болница и кой плаща за тези тестове? От УС на БЛС вчера се противопоставиха на разпространеното от Министерството на здравеопазването съобщение, че изискването на PCR тест като условие за прием в болница е незаконосъобразно.

 
"олниците не трябва да плащат, защото не са предвидени средства за заплащане на тези изследвания. В бюджетите на болниците и НЗОК такива пари не са предвидени. В Здравната каса има резерв, който ние от 15 години говорим, че е за екстремни ситуации. Може да се вземат пари и от бюджета на Министерството на здравеопазването", заяви главният секретар на БЛС Стоян Борисов в ефира на Bulgaria ON AIR.
 
Той обясни, че годишно хоспитализираните у нас са около 2 млн. При тази обстановка хоспитализациите ще бъдат около 1 млн. по-малко. 
 
"В частните лаборатории едно изследване варира около 100-120 лв. Разумна цена е около 60-80 лв. за един PCR. При 1 млн. хоспитализации това означава 60-80 млн. лева", каза още той. 
 
"Изключително много намаляха случаите на прием на пациенти с всички други заболявания. Хората ги е страх да отидат в болница, за да не се заразят. Вероятността човек да се зарази с коронавирус в болница е много по-голям. Искаме с подлагането на тест хората да бъдат сигурни, че е най-безопасно да отидеш там да се лекуваш", обясни главният секретар на БЛС.
 
Борисов е категоричен, че върху здравната ни система няма никакъв натиск. По думите му имаме подготвени около 1600-1700 легла в интензивните отделения и около 6000-7000 легла за по-леко болни от коронавирус. Той изтъкна това, че до момента не сме имали повече от  451 хоспитализирани наведнъж, както и че здравната ни система е достатъчно добре подготвена.
 
Много от предишните заповеди са променени под наше влияние. Разумно е на обществени места при изостряне на ситуацията... Не е никакъв проблем да се носят маски на обществени места", коментира още главният секретар на БЛС.
 
Стоян Борисов разкритикува оборудването и превръщането на многопрофилни и спешни болници в инфекциозни такива. Той не е сигурен, че бързо ще бъде намерена ваксина за вируса и даде пример със СПИН, за който се е твърдяло, че ще има ваксина до 2000 г.
 
"За нас е важно колко болни има в инфекциозни отделения. При 11 болни не може да говорим за втора вълна", допълни гостът. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase