Снимка: Bloomberg

Справедливият икономически растеж на световната икономика е ключът към осигуряване на стабилност и сигурност в международен план. Това заяви главният изпълнителен директор на Световната банка Кристалина Георгиева, която гостува в Bloomberg TV Bulgaria.

"Ако ние продължим да задълбочаваме разликата между богати и бедни, няма как да имаме сигурност и стабилност и няма как светът да бъде хубаво място за живеене", заяви Георгиева.

Българката, която заема един от най-високите постове в света, посочи три теми, които са във фокуса на международните организации и правителствата. На първо място това е изменението на климата, последиците от което нанася щети за милиарди долари. Втората тема, по която световните лидери трябва да търсят общо решение, е осигуряване на сигурност и изграждането на ясна платформа за справяне с рисковете на тероризма - както физическия, така и електронния. Третият проблем е свързан със справедливия растеж на икономиката. 

"От тези три неща зависи дали ние ще продължим да съществуваме като цивилизация. Ако не се справим днес с проблемите с климата и не се адаптираме към тези изменения заедно, това означава, че до края на този век децата ни ще живеят на една много гореща, необитаема планета", коментира Георгиева.

Главният изпълнителен директор на Световната банка припомни, че на форума за климата в Катовице политическите лидери са излезли с общо решение относно правилата за изпълнение на Парижкото споразумение за климата.

"Не беше никак лесно те да бъдат приети, но в крайна сметка светът успя да се обедини, което е толкова важно за тези проблеми, които не могат да бъдат решавани от нито една страна отделно“, обясни Кристалина Георгиева.

Относно търговската война между САЩ и Китай, тя заяви, че по време на срещата на Г20 в Аржентина, се е стигнало до готовност от двете страни до март да решат споровете си.

"Страхът има големи очи - това ще се разберат ли САЩ и Китай, това плаши инвеститорите. Засега аз виждам една икономическа цикличност и виждам една динамика, която идва от новата икономика. Две трети от богатството на света сме ние", заяви Георгиева по повод бъдещето на икономическото развитие и зависимостта на пазарите от консенсуса между страните и лидерите им.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase