Снимка: Facebok

Д-р Марио Шкодров - младата надежда в областта на медицината, който може би щеше да се превърне в едно от светилата на здравната система не само у нас, а и по света, загуби живота си на 27 години.

Описват го като талантливо момче. Завършил с отличие. Но планината не прощава на никого. Планината решава, че животът на Марио ще свърши там.

А можеше да е жив, ако беше успял да активира джипиеса на телефона си, за да може планинските спасителни екипи да го локализират лесно. Можеше, но не успя. А като се обарне каруцата... пътища много.

Христо Сливков, шеф на планинските спасителни екипи на Троян и ръководител на акцията по издирването на младия лекар разказва, че премеждията започнали още с обаждане от страна на Емилия Гатева, хижарката на "Амбарица", която очаквала 27-годишния Марио да пристигне от хижа "Добрила".

Звъннала на спасителите около 19:30 ч. в понеделник, след като час и половина по-рано Марио и обяснил, че е наблизо, но не може да открие къде е хижата. Гатева излязла да го търси, но от него нямало и следа. Тогава потърсила помощта на отряда.

Още по темата

"Успях да открия мобилния номер на туриста и да се свържа с него. Поискахме да ни даде някакви кородинати, които да ни подскажат къде да го търсим. Той не успя, тъй като не знаеше как да активира джипиеса на телефона си. Опитам да му обясня, но не можа да се справи", разказва през "24 часа" Христо Сливков.

Към 22:30 е получено ново обаждане. Марио звъннал отново на хижарката на "Амбарица" и нещата изглеждали добре. Жената останала с впечатление, че момчето ще пристигне на място всеки момент.

Опитният спасител Сливков, обаче, веднага организирал акция по намирането на Марио. В 5 ч. сутринта екип от 15 души от Троян, Ловеч и Карлово поемат нагоре по планината. Търсенето продължава през целият ден във вторник. Към отряда им се присъединяват и екипи от София, Сопот, както и от Банско, които имат три кучета. Още от два български града били в пълна готовност да помогнат.

"Дори преминахме през района, където е бил, но нямаше отговор на подадените от нас звукови сигнали", разказва още спасителят.

Мобилният оператор предоставил информация за местоположението на последната активност на телефона на Марио, която помогнала на хората и кучетата да открият тялото му.

Според Сливков Марио не е осъзнавал какво се случва заради преумора и преохлаждане. Бил неадекватен. По думите му момчето е взело грешно решение да тръгне в планината предвид лошите метеорологични условия и спецификата на терена. Преходът бил труден, а денят - твърде кратък.

"Ако беше предприел изкачването на следващия ден, когато времето вече беше добро, щеше да оцелее", категорично заявява спасителят.

Ако. Като се обърне каруцата, пътища много...

"Когато лекарят разбрал, че се е загубил, е трябвало да направи принудителен бивак, вместо да обикаля хаотично. Щеше да има по-големи шансове да оцелее. Но явно не му е било писано", коментира още Сливков.

Не му е било писано, защото срещу силата на планината не се върви. Планината е решила вместо Марио, вместо спасителите, вместо съдбата.

Информацията, която екипите получават в началото е, че момчето е тръгнало от Карлово в посока хижа "Амбарица", но без да знаят кой точно маршут е избрало. По-късно се свързват и с хижаря на "Добрила", който обяснява, че Марио е минал от там. Опитал да го убеди, че това не е подходащ момент да тръгва във високата планина. Около 16:00 ч. Марио излиза.

Според информация на изданието лекарят е бил с подгизнали крака още при пристигането си в първата хижа. Според планинските екипи 27-годишното момче е било с относително добра екипировка. Приятелите му пък са на мнение, че Марио не е имал смартфон, с който да изпрати своите координати, не е опитал да използва приложението на Планинската спасителна служба или някое друго, за да бъде намерен.

Марио искал да отпразнува 27-мия си рожден ден в планината. Било неделя. Но за него неделя така и не идва.

Директорът на Александровска болница д-р Костадин Ангелов го описва като чист човек, който непрестанно показва силата, която се намира в него - да помага на всички около себе си и да го вдъхновява. Прежлежда безплатно възрастни хора и спасява момиче на планинския фест.

Марио бил отличник. Имал много възможности пред себе си, но избрал да работи в спешното отделение на Александровска болница. Колегите му обмислят да учредят стипендия на негово име, която да подпомага обучението на отлични студенти без родители.

Самият Марио е от Септември. Остава без родители и израства като един любвеобилен и независим млад човек. Отгледан е от своя чичо, а освен това има и брат, който живее в Англия. Марио е влюбен в планината, разказват за него приятелите му.

Завършва Медицинския университет в София като стипендиант по програмата "Готови за успех" на фондация "Помощ за благотворителността в България". Тя подкрепя отлични ученици и студенти, загубили единия или и двамата си родители.

Преди година започва работа като санитар в Александровска болница, а само няколко месеца по-късно се разкрива място за специализант в спешното отделение там. Марио кандидатства и е одобрен. Той е един от малкото лекари, които днес избират тази трудна специалност.

През 2013 г. пък се качва за първи път на хижа "Амбарица". През 2018 г. се качва за последно. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase