Снимка: Pixabay

На 14 ноември отбелязахме Световния ден за борба с диабета. Болестта поразява хиляди хора годишно, а последно проучване сочи, че глобалната епидемия от болестта подклажда и рекордно търсене на инсулин.

Опасенията са, че ако не се подобри значително достъпът до медикамента, това може да остави 10 милиона души без нужните им инжекции.

Учени заявиха, че количеството инсулин, нужно за ефикасното лечение на засегнатите от диабет тип 2, ще се увеличи с над 20% през следващите 12 години.

До инсулин обаче няма да имат достъп половината от онези 79 милиона диабетици, за които се предвижда, че ще се нуждаят от него през 2030 г.

Недостигът ще е най-остър в Африка, където изследователският екип под ръководството на д-р Санджай Басу от Станфордския университет смята, че доставката на инсулин трябва да се увеличи 7 пъти, за да се лекуват пациенти от рисковата група, пишат от БТА.

От диабет, който води до слепота, бъбречна недостатъчност, сърдечни проблеми, невропатична болка и ампутации, сега са засегнати 9 процента от възрастните хора по света, при 5 процента от тях през 1980 г. Повечето диабетици са засегнати от диабет тип 2, който е свързан със затлъстяване и недостиг на физическа активност.

Диабет тип 2 се разпространява особено бързо в развиващите се страни, чиито жители възприемат западния начин на живот.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase