Космосът е необятен и необясним. Учени и изследователи прекарват години в неговото изучаване в опити да обяснят какво се крие отвъд нашата планета. В предаването "Директно" за пръв път се показва новата разработка на Българска академия на науките, която се очаква да излети в орбита до края на годината.

Как изглежда един детектор за космическа радиация и колко важна е информацията, която той ни дава? Може ли да бъде опасна за здравето?

"Дозата космическа радиация, която достига до нас, е пренебрежителна - едва 14% от дозата, която получава един човек годишно. Ние сме изложени на нея постоянно, но тя не е опасна", коментира проф. Цветан Дачев.

Измерването на нивата на космическа радиация е изключително важно за всички, които работят във въздушното пространство. Какво е важно за тях и защо те могат да упражняват професията си определен период от време?

"Космонавтите и екипажите на самолетите с непрекъснато подложени на радиация. Когато измерваме нивата, се получава определена цифра. Ако човек превиши тази цифра, той спира да лети", каза пред телевизия Bulgaria On Air ученият от БАН.

Още вижте в следващото видео на телевизия Bulgaria On Air

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase