Снимка: Facebook

Общ преглед
Александър Николов, на 35 години, живее в Париж - активен, интелигентен, с гражданска позиция и широк социален кръг. Във виртуалното пространство. В реалния живот - Спас Василев от Кочериново - лице, непознато на многобройните му приятели в мрежата.
Още по темата
Воденето на паралелен начин на живот - виртуален и реален, но с две различни самоличности, осигурява възможност на Спас Василев да постигне своите цели. Какви точно са те - за момента не е съвсем известно. Това, което е констатирано до момента обаче са десетките измамени с големи суми хора, които виртуалното лице е успяло да излъже - посредством обещанието за евтини самолетни билети, трупайки едновременно с това солидна база с лични данни.

Историята на Александър започва през 2013 г. и големите протести срещу назначението на Делян Пеевски за шеф на ДАНС. Внимателно изгражда образа си - превръща се в коментатор в медии, без да се показва, създава уеб проекти. За себе си твърди, че живее в Париж, че е бил в щабовете на френски кандидат-президенти, а в последните няколко години, че е служител в компании като "Еърбъс".

"Тогава аз бях една от маршируващите по паветата. Диалогът на протестиращите продължаваше и в социалните мрежи. Аз дори не бях сигурна, че не съм го виждала", спомня си Миряна Захариева, която се оказва жертва на измисления Александър Николов. Тя споделя, че той успява да спечели доверието на хората без да натрапва нищо. Нейното доверие печели, докато коментират сходни интереси.

"Говорили сме си часове за деца – той ми е казвал, че има близнаци, аз съм близначка. Говорим за деца, съвсем реални и много дребни житейски детайли, които те карат да не се съмняваш", допълва Миряна.

Миряна е измамена с около 3000 лв. за самолетни билети.

"В края на 2016 г., три години познанство по-късно, той каза, че има билети за служебно използване на добри цени. Ние ги взехме, планирахме да ги използваме есента на 2017 г., сестра ми също си взеха, наши приятели също - по моя препоръка. Интересното е, че те пътуваха успешно до дестинациите си", разказва пред bTV Миряна.

"Оказа се, че той е купил техните билети непосредствено преди самите пътувания и са му излезли много по-скъпи, т.е. на него не му е важно да спечели пари, а да изгражда този образ", смята тя.

Според психолога Росен Йорданов Миряна е пробудила у измамника някакви нормални човешки чувства като емпатия и не е успял да я излъже напълно. А за валидните билети, използвани от семейството и приятелите на Миряна, казва: "Всяка измама трябва да има правдоподобност".

Той твърди, че няма как да не съществува човек, който да не се подведе.

"Нашето мислене не е устроено като компютър – то работи с вярвания", пояснява той.

По думите му образът Александър Николов е добре изграден образ – с добри социални умения, външно симпатичен и най-важното – не излъчва опасност.

Допълнително, той изгражда мрежата си от контакти, посредством използването на общи познати и приятели, което смекчава скептичността и недоверието към него, сподеят потърпевшите.

"Когато се срещаме някъде, никой от нас не започва проверка на човека срещу него. Ние се ориентираме от образа, който той ни създава. От представите, които изгражда – колкото по-умело ги изгражда, толкова повече нашата скептичност намалява", допълва Йорданов.

Сред измамените от Александър Николов са и Габриела и Александър Стоименови. Те "изгарят" с 4000 лева за билети до Мексико. Билети не е имало, не е имало резервация, абсолютно нищо. Излъгани са над 40 души. Има измамени освен със самолетни билети, с източване на кредитни карти, продаване на мобилни телефони и на лаптопи.

Друг потърпевш е Кирил Иванов, който живее във Великобритания и е загубил около 300 паунда.

"Това, което най-много ме притеснява, е, че този човек или организация, защото аз не съм сигурен, че става въпрос за един човек, притежават личните ми данни. Изградил си е чудесен имидж и страшно много хора му вярват", каза Кирил Иванов.

Сред измамените са мениджъри, адвокати, журналисти. В началото на август част от тях се свързват помежду си, осъзнават истината и сигнализират МВР. Полицията казва, че е установила измамника и вероятно ще го обяви за издирване.

"Очевидно си е изградил легенда, с която е подвел хората, има подход към измамите", съобщи Ивайло Спиридонов, директор на ГДБОП.

На адреса му в град Кочериново Спас Василев не може да бъде открит. Баща му твърди, че не го е виждал от поне 4 години, но потвърждава, че е бил забъркан в проблеми със самолетни билети.

"Беше във Франция, оттам се прибра, някакъв офис да откриват и какво стана, що стана... Преди време беше станал един случай, дадох сумата. Възстанових, за самолетни билети на едно момиче - Теодора, и това е", каза баща му Димитър Мурджов.

Телефонната връзка с него от дни е невъзможна.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


Още новини

Коментари Напиши коментар