Архив: Булфото

Министърът на околната среда и водите Нено Димов се срещна с представители на природозащитни организации във връзка с внесената петиция по плана за управление на Национален парк "Пирин", съобщиха от МОСВ.

Представителите на WWF са уведомили министъра за кампанията им, с която изразяват опасения, че проектът за нов план за управление на Националния парк "Пирин" "дава възможност за стопански сечи върху 60 процента от територията му при нула досега и за 12,5 пъти по-голямо застрояване". Те са настояли документът да бъде върнат и преработен, като бъдат отразени внесените забележки от природозащитните организации.

По-късно министър Димов се е срещнал и с представители на компанията "Пролес инженеринг", изработила новия план, и на дирекцията на парка. Те са изразили мнението, че да се твърди за огромна сеч в парка е "груба манипулация върху общественото мнение".

Планът е разработен според всички законови изисквания и процедури. В него не се допуска и строителство, е обяснил Антоний Стефанов от "Пролес инженеринг". Над 96 процента от забележките от общественото му обсъждане, изпратени от WWF и останалите неправителствени организации, са отразени и взети предвид.

Планът се съобразява със Закона за защитените територии в чл. 21, т. 2, а именно "Забрана за производствена дейност, с изключение на поддържащи и възстановителни дейности в горите, земите и водните площи". Изпълнителят е въвел допълнително ограничение за такива дейности в горите на възраст над 100 години. Според Антоний Стефанов този план за управление на НП "Пирин" е изцяло съобразен със строгите изисквания на ЮНЕСКО.

Експертите на МОСВ, наблюдавали процеса, са потвърдили, че в плана няма предвидени сечи и не може да се говори за такива върху 60 процента от територията на парка. Те са опровергали твърдение на WWF, че в досегашния план е имало нулеви сечи.

През изтеклите 10 години от действието на План '2004, поддържащи и възстановителни дейности /санитарни и по-малко отгледни сечи/ са извършвани година за година след проверка на терена и утвърждаване на списъка с насажденията от "Национална служба за защита на природата" и МОСВ. Общо за периода от 10 години са били отсечени средно по 2380 куб.м годишно, което е твърде малко в сравнение с прираста на гората, който е 72640 куб.м годишно, се отбелязва в съобщението.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase