Източник: Reuters
Преди години в социалните мрежи разпространиха информация, че любовта официално е класифицирана като психично разстройство. Макар това да не е така, и засега любовната травма да попада под чадъра на посттравматичното разстройство, подкрепата любовната травма да бъде определена като отделна диагноза се засилва.
 
Любовта може да наранява - понякога болката може да е много силна и продължителна. Симптомите на любовната травма са проблеми със съня, нервност, постоянни натрапчиви мисли и спомени за обекта на травмата, гняв и избягване на неща, които напомнят за травмата, като филми и песни. Симптомите са индивидуални - при някой нарушението на съня е основният проблем, докато при друг гневът и натрапчивите мисли са доминиращите симптоми.
 
Разбира се, почти всеки човек е изпитвал тъга, гняв и тревожност при разпадането на любовна връзка. Но само при някои хора симптомите ще са достатъчно сериозни, за да се причислят към психологическата травма. Тогава човекът започва да има затруднения с ежедневните си отговорности и времето не лекува интензитета на симптомите. При любовната травма, привидно дребни събития, като любовна песен по радиото или двойка влюбени, хванати за ръка по улицата, водят до смазваща, непоносима психическа болка, която може да накара човек да се изолира, да ограничи социалните си контакти и дори да развие суицидни мисли.
 
Повече от психотерапевта Анна Тодорова можете да намерите в нейната поредица в Puls.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase