Снимка: БТА

След референдума за излизане на Великобритания от Европейския съюз има 30 запитвания от жители на Острова за българско гражданство, съобщи пред "Труд" Цветин Спасов, втори секретар в посолството ни в Лондон.

Той уточни, че не става дума за молби за кандидатстване за наш паспорт, а за запитвания. "Просто хората проявяват интерес към условията", обясни Спасов.

Според него страната ни станала интересна, след като британците избраха да напуснат ЕС в края на юни по време на допитването, организирано от подалия оставка премиер Дейвид Камерън. "Това е някаква по-цялостна тенденция не само към България, а към почти всички страни от ЕС.

Голям ръст на запитвания има към ирландското посолство. Също към германското, италианското и така нататък. При тях молбите са в пъти повече. За някои от тези страни интереса го имаше и преди референдума. Просто сега в техните дипломатически мисии се наблюдава увеличение, докато при нас такова нещо е новост", каза още Цветин Спасов.

Той каза, че в посолството ни обясняват случващото се именно с резултатите от допитването, които са подтикнали британски граждани, противници на напускането на ЕС, да търсят варианти. Един от тях е да вземат паспорт на държава членка и по този начин да си гарантират права в общността.

Според агенция "Блумбърг", която също съобщи за британския интерес за паспорти от ЕС, тенденцията е налице в повечето евромисии в Лондон.

Аташе на австрийското посолство казва, че в първите дни след референдума броят на телефонните обаждания и електронните писма за искане на гражданство е бил над 100 на ден. Молбите за получаване на австрийски документ за самоличност през юли почти се е удвоил в сравнение със същия период на миналата година.

В шведското посолство исканията са нараснали седем пъти, като в седмицата на референдума се стигнало до 150 на ден. В мисията на Полша обикновено постъпвали по около 100 молби за гражданство годишно, но само за първата половина на 2016 година са били получени 116. Консулският отдел на посолството на Холандия е получил 10 пъти повече молби през първия месец след допитването.

Представителството на Ирландия отчита ръст от 17%. Повишение има в консулствата на Финландия, Германия, Португалия, Чехия, Хърватия, Гърция, Словения, Словакия и Латвия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase