Снимка: flickr

Зачестяват случаите, в които крадците успяват да избегнат охранителните аларми и необезпокоявани от тях да посягат на имуществото ни. За това предупреждават някои от професионалните охранителни фирми своите клиенти. Техни експерти разкриват пред Dnes.bg начините, по които най-често бандитите обезвреждат сигнално охранителната техника. 

Въпреки пробивите обаче експертите са категорични, че монтирането на охранителна система остава ефективен и лесен начин за защита на дома. 

Пробивите са рядки, но все пак съществуват. Най-разпространеният способ за деактивиране на ефективността на СОТ системата е заглушаването на устройствата, излъчващи алармения сигнал от охранявания обект (радио-предавател или комуникационен модул) или прекъсване на линията, по която се предава сигнала (телефонна линия или интернет). За това информираха наскоро клиентите си от една от охранителните фирми. 

Специалистите й разказват, че има десетки устройства, които позволяват подобно заглушаване, а те, за съжаление, се продават свободно в интернет. Цената им варира, а най-скъпите, използвани от професионалистите в кражбите, стигат до десетки хиляди левове.

Така наречените "тапи" се купували от чужбина, цените на по-добрите модели започвали от 20 хил. лева, но най-качествените, които се използват и от командоси за противодействие на терористични нападения, струват от 50 хил. лева нагоре. 

Някои от тях са способни да заглушават множество радиочестоти в радиус дори 500 метра, казват специалистите. Това става като техниката се настройва на честотата на предавателя или модула и започва да излъчва по-мощни вълни, с което "приспива" алармите. 

Експертите разкриват и как обикновено стават обирите със заглушаване. Те се извършват от професионални банди, най-често от няколко души. Един или двама винаги пазят навън, за да предупреждават за опасност. Един работи по "тапата", а друг обира всичко от апартамента. Често, за по-стабилните ключалки, участва и специалист ключар, който отваря вратите и сейфовете. 

"Всичко е изключително изпипано, професионално, тренирано и направено с много мисъл. Тези обирджии не са глупави и случайни и винаги са в крак с техниката, имат свои източници, методи и трикове. Затова и е толкова трудно на полицията и охранителните фирми да им противодействат. Документирано има само няколко такива банди в страната ни, като тяхна цел са предимно къщите на по-заможни хора, защото от тях може да се открадне най-много", разказват още специалистите в сектора. 

Въпреки това от охранителните фирми успокояват, че за щастие, съвременните технологии са измислили начин да се предотврати подобно заглушаване с т.нар. "тестови сигнали". Такива са модулите, които работят чрез GSM мрежите. За съжаление обачу се оказва, че и честотата на GSM мрежите е най-лесна за заглушаване и манипулации.

По-надежден вариант за защита предоставяли GPRS терминалите, които освен данни от алармените системи, изпращат тест сигнали за поддържане на непрекъсната комуникация с Мониторинг центъра на охранителната фирма. Сигналите се изпращат на определен интервал от време, и ако този сигнал прекъсне, се предупреждава Мониторинг центъра за евентуално заглушаване, като незабавно се изпраща патрул за проверка. 

По този начин заглушаването на системата става абсолютно безсмислено. 

В чужбина, където алармените системи са по-модерни и все по-често свързани с интернет, нещо, което тепърва навлиза у нас, имат още един проблем - с хакерите. Напоследък често се говори за бъдещите проблеми на т.нар. интелигентен дом, когато голяма част от електроуредите са включени към интернет. Очаква се те да станат лесна мишена за манипулация от страна на киберпрестъпниците, като към това се включва и СОТ системата. Все по-популярни стават алармените системи, включително на гиганти като Google и Apple, които са директно свързани със смартфони чрез интернет. Затова се смята, че радио-алармените системи все още са по-сигурният начин за защита, разясняват още специалистите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase