Снимка: Булфото, архив

Тунингованите автомобили - тези с повишена мощност на двигателите, спортни ауспуси и други подобни подобрения, да не получават сертификат за техническа изправност. Това предложи зам.-министърът на МВР Красимир Ципов като мярка за борба с незаконните гонки.

Още по темата
Той участва в дискусия в парламента, посветена на една от най-кървавите моди по пътищата у нас. Според Ципов може да се въведе наказание за всяка промяна на конструкцията на автомобила, която може да доведе до повишаване на мощността му. Той лансира и идеята да се въведе наказателна отговорност за тези, които извършват технически преглед, ако пуснат такива коли. 

Депутати, експерти и общинари застанаха зад идеята гонките да се легализират. Според тях това ще стане като гонкаджите се изведат на специални полигони извън населените места, където да бъде осигурена полиция и здравна помощ. Вече има инвеститорски интерес към подобни полигони, има разработени проекти и одобрено финансиране. 

По време на обсъждането в парламента бе обявена и друга опасна тенденция - броят на тежките катастрофи и убитите по пътищата се увеличава. През миналата година са станали 7225 тежки инциденти на пътя. При тях са загинали 708 души, а 8971 са били ранени. Това е с над 200 катастрофи повече за година и над 40 жертви, обясни шефът на Пътна полиция Бойко Рановски. 

Той обясни, че в областните дирекции на полицията постъпват множество сигнали за нерегламентирани гонки, но те не могат да бъдат доказани. Причината е, че при пристигане на място, полицаите откривали само струпани хора, но не и състезания. Рановски подкрепи идеята гонкаджиите да се състезават по определени правила. 

Шефът на БЧК Христо Григоров обяви, че има конкретно предложение и е предложил на кмета на София Йорданка Фандъкова пилотен проект, за който е намерено и финансиране. Шефът на транспортна комисия Настимир Ананиев също обяви, че инвеститори са се свързали с него и са проявили интерес към финансиране на полигони за гонки. Ананиев обеща, че ще обсъди с депутатите от комисията промяна на закона за легализиране на гонките. В същото време той обясни, че ще се предложат и санкции за гонки по улици, пътища и магистрали. 

От Столична община дадоха да се разбере, че са готови да предложат публично-частно партньорство на заинтересовани страни. 

Сред идеите срещу гонките, които се чуха по време на дискусията, бе и ограничаване на скоростта за млади шофьори по магистралите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase