Снимка: НИМ

Копие на чудотворната икона на т. нар. Черна Света Богородица ще бъде предадено на Созопол от директора на НИМ Божидар Димитров.

Това ще стане на скромна църковна церемония в събота в 17 часа пред храма "Св. Св. Кирил и Методий".

Иконата е от епохата на Българското средновековие и е рисувана от големия художник Константин Византийски. Тя е била в иконостаса на един от двата храма на островния манастир "Св. Иван Предтеча", на едноименния остров срещу Созопол.

Извършвала е много чудеса и е била тачена не само в Созопол, но и във всички селища по брега на Бургаския залив – Несебър, Поморие, Бургас, Царево, Ахтопол.

От 1570 г., след разгрома на османския флот при Лепанто, пирати казаци започват серия от нападения в Черно море. Те използвали манастира за убежище при бури. За да ликвидират тази пиратска база, турските власти разрушили манастира през 1629 г., като все пак позволили на монасите да си пренесат иконостаса, книгите и църковната утвар в запустял манастир на остров Халки в Мраморно море.

Там преди няколко години Михаил Заимов откри, че иконата е запазена добре. През септември м. г. Божидар Димитров измоли от Вселенския патриарх разрешение да изработи копие за църквата в родния си град. То бе направено от иконописеца Жельо Желев и платено с лични (а не общински) средства от кмета на Созопол Панайот Рейзи.

Така, след близо 400 години, образът на чудотворната Богородица се завръща в Созопол.  

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase