Снимка: Facebook

Български вековни букови гори ще влязат в световното наследство по проект на ЮНЕСКО. Защитените горски масиви са в деветте резервата на националния парк "Централен Балкан". Това съобщи Диана Терзиева от екипа на парка, цитирана от БТА.

Проектът е иницииран от Федералното министерство по околна среда, защита на природата и ядрена безопасност на Германия. Той е насочен към проучване на потенциала за обявяване на сериен европейски обект на световното наследство. Целта е да се опазят уникалните вековни букови гори в Европа, уточни Терзиева.

Наред с българските гори в проекта ще бъдат включени и защитени територии в Австрия, Албания, Белгия, Полша, Румъния, Словения, Украйна, Испания, Италия и Република Хърватия.

Предложението към страната ни е да се включи в обекта на ЮНЕСКО с резерватите на парк "Централен Балкан" - "Боатин", "Царичина", "Козя стена", "Стенето", "Соколна", "Пеещи скали", "Стара река", "Джендема" и "Северен Джендем".

Терзиева съобщи, че буковите гори в парка са разположени върху 260 квадратни километра. Те са сред най-обширните естествени букови масиви в Европа. Характерно за тях е че са изцяло от естествен произход и със съхранен естествен облик.

Три четвърти от тях са на възраст над 100 години, а 150-годишните букови гори заемат повече от 14 хиляди хектара.

На отделни места в парка съществуват жизнени букови гори на възраст над 240 години.

Много от старите естествени гори спадат към категорията на "девствените" гори, което означава, че на практика хората не са се намесвали в тяхното развитие, обясни Терзиева.

След проверка на представената от администрацията на парка документация, предстоят посещения на експерти на терен, информира Терзиева и допълни, че официалното включване на българските защитени територии в списъка на ЮНЕСКО може да се очаква до средата на 2017 година.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase