Снимка: Булфото, архив

"В жегите хората стават по-агресивни и се увеличават самоубийствата. Горещината директно се отразява при по-лабилните и уязвими личности, които имат проблеми или са преживели някакви нещастия и инциденти", заяви пред "Труд" проф. Вихра Миланова, началник на Клиниката по психиатрия в столичната университетска Александровска болница и национален консултант по психиатрия.

Специалистката по психично здраве посочва, че според последните изследвания високите температури причиняват директни и индиректни психологически последици върху човек. "Директните са, както вече казахме - високо ниво на агресия и посягане на живота си, а до крайната мярка стигат най-вече хора с финансови затруднения", заяви проф. Миланова и продължи:

"Индиректните въздействия на жегите, за които се съобщава в "Лансет", са в резултат на природните бедствия. Така например сушата или наводненията предизвикват тежки загуби за хората. Заради тях по-късно потърпевшите развиват пост травматични стресови разстройства”.

Проф. Миланова посочва, че в последните седмици в Клиниката по психиатрия на Александровска болница се наблюдава тенденцията помощ да търсят все по-млади хора, които за първи път са застигнати от душевно заболяване. „Най-често пристигат с депресия и агресии. А виждате и какво се случва по улиците - по светофари или в колите само една остра дума да изречеш и веднага някой шофьор е готов да те набие“, обобщи психиатърът.

Тя препоръчва в дните с над 30-градусови жеги натоварването на човек да се намали, плановете със задачите да се редуцират, да се стои повече на сянка и да се осигури охлаждане на тялото и необходимото количество течности.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase