Снимка: Reuters, архив

Министерството на околната среда и водите проучва възможностите за платено връщане на опаковките от напитки и у нас, коментираха за БТА от ведомството.

Предвиждат се проучвания, анализи и дебати с всички заинтересовани страни за въвеждането на системата във връзка с предложенията на Европейската комисия за преход към кръгова икономика с нови работни места и устойчив растеж. Това ще подпомогне подготовката и стратегическото планиране на мерките, с които до 2030 г. страната ще трябва да постигне при рециклирането - 70 на сто от битовите отпадъци, 80 на сто - на отпадъците от опаковки и забраната за депониране на рециклируеми отпадъци, считано от 2025 г., посочиха от МОСВ.

Световната практика показва, че връщането на опаковките от напитки може да се случи на специални автомати - в най-големите хипермаркети или на обособен щанд в по-малките магазини. Депозитни системи действат в над 40 региона и държави по света, от които 10 са в Европа, коментира Евгения Ташева от екосдружение "За Земята".

По думите й Литва въвежда депозитна система от 2016 г., а на път са още Шотландия, Каталуния и Фландрия. И никой от въвелите я досега не се е отказал.

Според производители депозитната система ще оскъпи напитките, а проучване от 2012 г. не я препоръчва.

През последния месец представители на бизнеса и на природозащитни сдружения влязоха в задочен спор дали у нас да се въведе депозитната система, при която можем да върнем срещу заплащане пластмасови, метални или стъклени опаковки от напитки в хипермаркетите.

Представители на производители и вносители на опаковани напитки, както и представители на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България, изразиха преди седмица категоричното си несъгласие с въвеждането на системата.

Депозитната система не е моделът, който ще подпомогне постигането на целите, коментира изпълнителният директор на асоциацията Жана Величкова. По думите й въвеждането на системата ще е допълнителна разходна тежест за индустрията, която след 2012 г. е регистрирала свиване на пазара. Според нея системата ще оскъпи процеса по рециклиране. По-скъпо ще започнат да се продават и напитките, например цената на минералната вода ще скочи двойно, от което ще падне потреблението, коментира Величкова.

Депозитната система ще застраши съществуването на вече изградените системи за разделно събиране на отпадъците от опаковки, смята изпълнителният директор на "Екопак България" Тодор Бургуджиев. По думите му това би било третата паралелна система за отпадъци от опаковки, след вече изградената от оползотворяващите организации и нерегламентираната - при която клошари събират полезните опаковки и ги предават срещу заплащане в пунктове.

Според него най-голямата спънка на разделното събиране на опаковки са клошарите и ако те се спрат, изпълнението на целите за рециклиране ще се повиши двойно. От паралелната им система организаторите на системата за разделно събиране губят около 14 млн. лева, коментира Бургуджиев.

От друга страна проучване от 2012 г. не препоръчва въвеждането на системата у нас, отбеляза Никола Дойчинов, ръководител на осъщественото тогава изследване. Като основни недостатъци на системата се посочват допълнителните разходи за производителите и вносителите, както и застрашаването на съществуващите системи.

Трябва да се отчете, обаче, че депозитните системи се обсъждат в Европейския съюз все по-често и дългосрочно България не може да остане остров, коментира Дойчинов.

Депозитната система ще даде стимул на хората да разделят отпадъците си, смята Евгения Ташева. По думите й с въвеждането на депозитната система у нас количеството на общото рециклиране ще се повиши с 30 на сто, както и качеството на рециклираните материали.

Въвеждането на депозитната система е необходимо не само от екологична, но и от икономическа, и социална гледна точка. Тя е ясна, лесна за използване, справедлива и ефективна, е мнението на Ташева.

Депозитните системи са още един начин хората да участват, защото постигнатият от България процент от 25 на сто рециклиране се дължи на взаимоотношения между оползотворяващите организации и юридически лица, а не на разделното събиране в цветните контейнери, каза още Ташева.

След въвеждането на системата по-малко бутилки и кенове се търкалят в Германия, сподели опит Йоахим Куоден, изпълнителен директор на ЕКСПРА, Германия. По думите му обаче ги събират бедни хора, които ги предават срещу заплащане. Той отчете, че процентът на рециклиране в страната не се е вдигнал много с въвеждането на депозитната система, но и преди нея е бил около 70 на сто.

Приходи в системата идват от продажбата на приетите опаковки от пластмаса и алуминий, от реклами върху машините и от непотърсени депозити, които са около 10 процента, сочат испанските проучвания. Според Хуан Рамон Мелендез депозитната система оскъпява разходите на жителите за разделното събиране на опаковки в Испания. По думите му там са популярни инициативи за събиране на полезните опаковки в рамките на концерти, мачове и други спортни мероприятия по стадионите.

На внимателно разглеждане и анализ от страна на МОСВ ще бъдат подложени всички възможни варианти, насочени към подобряване и повишаване на ефективността на материалното рециклиране. Според експертите на ведомството мотивация на гражданите да участват активно и тяхната ангажираност, са ключови за успеха на разделното събиране на отпадъци от опаковки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase