Снимка: Булфото, архив

Предлагаме българските ръководители на научни проекти по новата оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж" да получават по 55 лева на час, като тези ставки  са взети от програмата за мобилност "Мария Кюри", която е за обмен на студенти, преподаватели и водещи учени. Това каза заместник-министърът на образованието и науката проф. Николай Денков при представянето на програмата пред учени от БАН, цитиран от БТА.

Той отбеляза, че в категорията за 55 лева на час са включени водещи учени и изследователи, а следващите нива за заплащане на учени по оперативната програма са за 45 лева на час, за 35 лева на час и за 25 лева на час.
Това са няколко степени и те ще се удостоверяват с научната продукция и с отзвука от научните резултати на учените, обясни заместник-министър Денков.

Той добави, че тъй като става дума за изследователи, които в повечето случаи ще могат да отделят до няколко часа на ден за работа по проектите, предвид на другите им задължения в университетите и институтите, се очаква диапазонът от месечните заплати за водещите учени да бъде от 3000 до 5000 лева месечно.

Най-високите ставки са само за малък дял от учените , до 5 процента от екипите, които имат водеща роля за проектите.

По думите на Денков това е предложено да стане като обща методика за заплащането на българските учени по проектите към ОП "Наука и образование за интелигентен растеж".

Сега на час българските учени, участващи в европейски проекти, получават между 7 и 14 лева на час, като за определянето на тези средства се използва средната заплата за страната, каза проф. Денков.

Той отбеляза, че разликите между средствата на час по проекти, които получават българските и европейските учени, са големи, защото те се определят от заплатите в съответните страни.

Въпросът за заплащането на учените по европейските проекти много отдавна се обсъжда и той не е свързан само с България, а с всички страни от Източна Европа, заяви  Денков.

Той съобщи, че по този повод има инициатива, като са написани писма до ЕК от Полша, Унгария и от други страни от Източна и Централна Европа, в които се търсят различни решения.

На 9 юли в Брюксел ще има среща по този въпрос с ЕК и ще се търси решение на европейско ниво за заплащането на учените от по европейските проекти.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase