Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Между 500 и 550 българи годишно стават жертви на трафик на хора.

През 2014 година има издадени 92 присъди за такъв трафик, като преобладават условните наказания – те са над 60%, съобщи Камелия Димитрова, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора.

Още по темата
По думите й 32 милиарда евро годишно в световен мащаб е печалбата на трафикантите на хора, а всяка минута един човек става тяхна жертва.

Голяма част от жертвите остават неиндентифицирани и съответно не могат да получат необходимата подкрепа.

Основните причини за попадане в трафик са социално-икономически. Пътят на жертвите обикновено тръгва от места с високи нива на безработица, бедност, ограничени възможности за препитание.

Вицепремиерът Меглена Кунева, която присъства на откриването на проект за противодействие на трафика на хора, подчерта, че мястото на България е в Шенген.

"Смятам, че да се подценява присъствието на България и Румъния в Шенген в момента е изключително нездравословно. Това е политика в грешна посока. Това означава, че България и Румъния без никакъв повод са осъдени да бъдат втора категория държави по отношение на сигурността", заяви Кунева, цитирана от БНР.

Тя похвали българските гранични служители и отбеляза, че те отлично прилагат шенгенските критерии.

Проектът, чийто старт бе даден днес, е на европейски институт и финансиран от Норвегия.

В рамките на една година 200 съдии, прокурори, следователи, служители на ДАНС, МВР и Националната комисия за борба с трафика на хора ще бъдат обучени, с цел да се повиши капацитетът на институциите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase